Zalety pracy jako dostawca w aplikacji

Szukasz zajęcia, które zagwarantuje atrakcyjne zarobki i elastyczny czas pracy? Lubisz być w ciągłym ruchu? Zastanawiasz się, czy praca jako dostawca jedzenia w jednej z popularnych aplikacji delivery jest opłacalna? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to koniecznie przeczytaj ten tekst i dowiedz się, jakie korzyści niesie za sobą praca dostawcy w aplikacji!

Praca dostawcy jedzenia – Dla kogo?

Dostawca jedzenia to zajęcie, które w ciągu ostatnich kilku lat stało się bardzo popularne. Rynek dostaw jedzenia przeżył gwałtowny rozwój w czasie pandemii i jak się okazuje, zainteresowanie konsumentów zamawianiem na dowóz do tej pory nie zmalało. Stąd też wynika spore zapotrzebowanie na kurierów popularnych aplikacji i idąca za nim pewność tego zajęcia.

Dostawcą jedzenia może być właściwie każdy – nie ma tutaj żadnych większych ograniczeń, poza wiekiem (trzeba być pełnoletnim) i posiadaniem środka lokomocji pozwalającego na realizację dostaw (samochód, skuter, rower, a niekiedy nawet hulajnoga elektryczna).

Zawód ten można oczywiście traktować jako podstawowe zajęcie, ale najczęściej występuje w roli dodatkowego źródła dochodu dla osób uczących się, studiujących czy pracujących na pełnym etacie w innych branżach. Wynika to poniekąd z jego specyfiki – najwięcej dostaw realizuje się wieczorami i w weekendy, a współpracujący z aplikacjami kurierzy mają swobodę w doborze godzin pracy.

Praca jako dostawca jedzenia – jakie kwalifikacje są potrzebne?

Osoby chcące pracować w charakterze dostawcy jedzenia nie muszą posiadać żadnych konkretnych kwalifikacji czy wyższego wykształcenia. Wyjątkiem może być jedynie prawo jazdy kategorii B i psychotesty potwierdzające zdolność prowadzenia, jeśli planujemy świadczyć dowozy samochodem.

Natomiast przydatne okażą się inne cechy i umiejętności miękkie, takie jak:

  • łatwość obsługi urządzeń mobilnych,
  • dobra znajomość topografii miasta i orientacja w terenie,
  • zdolności interpersonalne (uprzejmość, komunikatywność, wysoka kultura osobista),
  • pozytywne nastawienie,
  • samodzielna organizacja czasu,
  • dobra kondycja fizyczna,
  • odporność na stres,
  • uczciwość.

Warto mieć świadomość, że większość aplikacji udostępnia zarówno restauracjom, jak i ich klientom możliwość ocenienia usługi dostawcy realizującego dowóz zamówienia. Jeśli wystawiane będą nam regularnie oceny niepozytywne, ucierpi na tym nie tylko pracodawca, ale i my – możemy stracić dostęp do aplikacji.

kurier uber eats dostarczający jedzenie

Jak wygląda dzień pracy dostawcy jedzenia w aplikacji?

Dostawca jedzenia może rozpocząć pracę, obojętnie o której godzinie, w zależności od swoich potrzeb. Upewnia się, że jego pojazd jest sprawny, bierze specjalną torbę termiczną, która chroni jedzenie w trakcie dostawy, po czym loguje się do aplikacji.

Większość z aplikacji delivery działa w taki sposób, że wyświetla kurierom aktualne, dostępne zamówienia. Dostawca decyduje, które z nich chce zrealizować. Po przyjęciu zlecenie należy udać się pod wskazany adres sklepu lub restauracji po odbiór zamówienia. Ostatnim punktem jest zrealizowanie dostawy na adres klienta i ewentualne przyjęcie płatności. Po potwierdzeniu zrealizowania zamówienia można spokojnie przyjąć następny kurs.

Aplikacje zazwyczaj wyświetlają wskazówki dojazdu, jak również dane klienta, dzięki czemu w razie problemów istnieje możliwość kontaktu i uzyskania dodatkowych wskazówek. Co do wynagrodzenia, jest ono naliczane po każdym kursie. Dodatkowym atutem jest możliwość zostawienia napiwku, który w całości przypada dostawcy jedzenia.

Jakie są najpopularniejsze aplikacje delivery w Polsce?

Obecnie na naszym rynku działa wiele aplikacji delivery, a co roku przybywają kolejne. Oczywiście ich obszar działania obejmuje różne miasta, dlatego też warto sprawdzić, które z nich obsługują obszar, na którym chcesz pracować.

Do najpopularniejszych należą:

  • Uber Eats – aplikacja ta działa w ramach firmy Uber i pozwala na zamawianie jedzenia na wynos z punktów gastronomicznych. Zamówienia obsługiwane są bezgotówkowo, a kurierzy mogą korzystać z rowerów, hulajnóg elektrycznych, skuterów i samochodów.
  • Glovopraca w Glovo nieco różni się od tej w Uber Eats. Przede wszystkim kurierzy realizują dostawy nie tylko posiłków z restauracji, ale również zakupów ze sklepów, leków z apteki a nawet… kwiatów z kwiaciarni. Mogą to robić skuterem, rowerem lub samochodem. Ponadto aplikacja dopuszcza płatności za zamówieniu gotówką, stąd też dostawcy muszą nią dysponować.
  • Wolt – działa podobnie jak Glovo, skupiając się jedynie na restauracjach i sklepach spożywczych.
  • Bolt Foot – niemal bliźniacza do aplikacji Uber Eats i równie popularna, co ona. Skupia się na dowozie gotowych posiłków z barów i restauracji.
  • Pyszne.pl – pierwsza Polska odpowiedź na zagraniczne aplikacje delivery. Umożliwia zamawianie jedzenia z restauracji i innych punktów gastronomicznych. Umożliwia płatności systemami PayU, PayPal czy gotówką przy odbiorze. Kurierzy głównie korzystają z rowerów i skuterów.
  • Żabka Jush! – kolejna aplikacja z naszego rodzimego podwórka, która wystartowała pod koniec 2021 roku. Póki co działa jedynie na terenie kilku większych miast, jednak szybko się rozwija. Pozwala zamawiać zakupy z dostawą pod wskazany adres na krótkim dystansie. Płatności odbywają się bezgotówkowo, głównie za pomocą karty, Blika lub GooglePay.
  • Stuartkurier Stuart odpowiedzialny jest zarówno za dowiezienie złożonego zamówienia z restauracji, jak i zakupów z marketów. Aplikacja oferuje bardzo elastyczny system wynagrodzeń, w zależności od preferencji można wybrać stawkę godzinową lub za konkretny kurs. Co więcej, pracę w Stuart można wykonywać już od 16 roku życia za pomocą dowolnego środka transportu.

kurier zajmujący się dostawą jedzenia

Co przemawia za karierą jako dostawca jedzenia?

  1. Łatwość rozpoczęcia pracy na stanowisku dostawcy i niewielkie nakłady początkowe – można wykonywać ją własnym samochodem, rowerem czy skuterem i korzystać z prywatnego telefonu.
  2. Brak konieczności zakładania własnej działalności gospodarczej – wystarczy nawiązać współpracę z jednym z partnerów aplikacji, jak np. Flow Apps.
  3. Prosty i szybki proces rejestracji w aplikacji.
  4. Brak wymaganych kwalifikacji.
  5. Elastyczny czas pracy – jest największą zaletą w przypadku tych, którzy potrzebują dodatkowego źródła dochodu, pracując na etacie.
  6. Możliwość łączenia aktywności fizycznej z zarabianiem pieniędzy.
  7. Kontakt z ludźmi – jest to praca idealna dla ekstrawertyków.

Zarobki dostawcy jedzenia

To, ile zarabia dostawca jedzenia, uzależnione jest przede wszystkim od wybranego sposobu rozliczeń. Niektóre aplikacje pozwalają wybrać gwarantowaną stawkę godzinową lub płatność za każdy zrealizowany kurs. To, która opcja jest lepsza, może zależeć od naszych możliwości czasowych, lokalizacji, pewności ilości dostaw czy przyjętych przez operatora aplikacji mnożników.

Jeśli będziemy dyspozycyjni w czasie największego zapotrzebowania na dostawy, tj. wieczorami i w weekendy, prawdopodobnie najbardziej opłacalne okaże się rozliczanie ze względu na ilość zrealizowanych zamówień.

Szacuje się, że średnio kurierzy aplikacji delivery są w stanie zarobić od 3000 do nawet 7000 złotych.

dostawca uber eats

Rozpoczęcie pracy w aplikacji krok po kroku

Aby zacząć pracę jako dostawca jedzenia, na początku musisz sprawdzić, które aplikacje działają na terenie Twojego miasta i wybrać tę, której warunki najbardziej Ci odpowiadają. Następnie musisz założyć w niej konto i przesłać wymagane dokumenty czy dodatkowe informacje. To, jakie dokładnie wymagania musisz spełniać, może się różnić w zależności od platformy.

Pamiętaj, że aplikacja będzie wymagać określenia, czy prowadzisz własną działalność gospodarczą, czy pracujesz na umowie zlecenie u partnera aplikacji. Nie można natomiast wykonywać dowozów „na czarno”.

Proces weryfikacyjny może potrwać kilka dni. Po zaakceptowaniu Twojej kandydatury dostaniesz dostęp do materiałów szkoleniowych, a po zapoznaniu się z nimi możesz ruszać na pierwszy kurs!

Zalety pracy w charakterze dostawcy jedzenia – Podsumowanie

Praca jako dostawca jedzenia może być świetnym sposobem zarówno na podstawowy dochód, jak i na pieniądze dla chcących dodatkowo zarobić. Jako środek transportu możesz wykorzystywać nie tylko samochód, ale i rower czy skuter. Sporą zaletą jest fakt, że nie trzeba posiadać żadnych szczególnych kwalifikacji – wystarczą chęci i zdolności interpersonalne. Warto pamiętać, że każdy z dostawców jedzenia musi być legalnym pracownikiem. Dlatego warto skontaktować się z partnerem aplikacji, który nie tylko pomoże w rozpoczęciu pracy, ale również zapewni atrakcyjne warunki umowy bez konieczności zakładania działalności.