Kinesiotaping, opracowany w Japonii przez Kena So w latach 70., przynosi nowe podejście do wsparcia rehabilitacji. Dzięki elastycznym taśmom metoda ta umożliwia naturalną aktywność mięśniową bez ograniczania ruchu. Kluczowym działaniem takich plastrów jest podniesienie skóry, co wspomaga krążenie i zmniejsza dyskomfort. Co jeszcze warto wiedzieć o kinesiotapingu? Jak zacząć stosować tę metodę? Dowiedz się tego już teraz, czytając ten poradnik dla początkujących!
Jak działa kinesiotaping? Czy jest to skuteczna metoda?
Kinesiotaping działa na organizm poprzez kilka mechanizmów, które wspólnie przyczyniają się do jego terapeutycznych efektów. Aplikacja elastycznych taśm na skórę delikatnie podnosi naskórek, co umożliwia lepsze krążenie krwi i limfy pod powierzchnią skóry. To z kolei może przyczynić się do szybszego usuwania produktów przemiany materii i zmniejszenia obrzęków. Dodatkowo plastry do kinesiotapingu mogą wspierać pracę mięśni, poprzez dostarczanie zewnętrznego wsparcia, co pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i zmniejsza obciążenie poszczególnych partii mięśniowych. To przyczynia się też do redukcji bólu.
Różnorodność technik aplikacji plastrów to tapingu pozwala na szerokie spektrum zastosowań w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Metody te mogą być dostosowane do konkretnego celu, takiego, jak zmniejszenie napięcia w przeciążonych mięśniach, stabilizacja stawów, czy łagodzenie bólu. Na przykład, technika aplikacji na rozciągnięcie jest stosowana w celu zwiększenia zakresu ruchu i zmniejszenia obrzęku, podczas gdy sposób zwiększający napięcie mięśniowe ma na celu wsparcie osłabionych lub uszkodzonych mięśni. Wybór odpowiedniej jednego z tych sposobów, a także prawidłowa aplikacja taśmy do kinesiotapingu są kluczowe dla maksymalizacji korzyści.
Jakie taśmy są najlepszym rozwiązaniem?
Na rynku dostępne są taśmy do kinesiotapingu wykonane z różnych materiałów. Wśród których najpopularniejsze są te z bawełny i syntetyków, pokryte warstwą kleju akrylowego, ponieważ to zapewnia elastyczność oraz przyczepność niezbędną do terapeutycznego działania. Plastry różnią się nie tylko składem, ale również kolorystyką, która, według niektórych teorii, może mieć wpływ na psychikę i samopoczucie pacjenta. Jednak głównie służy ona do celów identyfikacyjnych różnych metod aplikacji. Istotnym aspektem jest również stopień rozciągliwości, który może się wahać, dostosowując się do specyficznych potrzeb. Dostępne są taśmy oferujące niewielkie rozciąganie, a także te zapewniające znaczne wydłużenie.
Jak wybrać odpowiednie taśmy dla siebie?
Wybierając plastry do tapingu, należy zwrócić uwagę na rodzaj i intensywność aktywności, jaką planuje się podjąć podczas jej noszenia. Różne materiały mogą lepiej sprawdzić się w zależności od poziomu potu czy ekspozycji na wodę. Warto także rozważyć, czy skóra użytkownika ma tendencję do alergii na określone składniki kleju. W takim przypadku rekomendowane są taśmy hipoalergiczne.
Decydując się na konkretną taśmę, kieruj się nie tylko jej właściwościami fizycznymi, ale również doświadczeniami innych użytkowników oraz zaleceniami specjalistów z zakresu fizjoterapii. Oni mogą Ci doradzić najlepsze rozwiązanie dla Twoich potrzeb i preferencji. Pomocna będzie także próba kilku rodzajów taśm, aby ocenić, która z nich najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom i wymaganiom terapeutycznym.
Mamy nadzieję, że zdecydujesz się na stosowanie kinesiotapingu już dziś. Powodzenia w trakcie zakupu odpowiednich plastrów do wykorzystania tej popularnej metody zdrowotnej!