Giełdy surowcowe odgrywają coraz ważniejszą rolę dla inwestorów. Umożliwiają zarabianie dzięki śledzeniu cen różnych surowców. Na giełdach tego typu można sprawdzić zarówno ceny pszenicy, kakao, kawy, jak i aktualną wartość ropy Brent, oleju napędowego, gazu ziemnego, węgla, bądź aluminium i palladu. Kursy na giełdach surowcowych w dużej mierze odpowiadają kondycji gospodarki i wskazują na jej mocne i słabe strony w danym okresie. Dowiedz się, od czego zależą notowania surowców na giełdach i dlaczego są ważnym wyznacznikiem kondycji gospodarki.
Popyt i podaż na surowce
Ceny na giełdach surowcowych zależą głównie od popytu i podaży na dany surowiec. Popyt na metale i paliwa kopalne rośnie w okresie, gdy przemysł przyśpiesza, z kolei niewielkie zainteresowanie surowcami tego typu wystąpiło np. w pandemii, gdy fabryki ograniczyły produkcję, a ludzie przestali podróżować po świecie ze względu na restrykcje epidemiologiczne. Ceny pszenicy są natomiast zależne m.in. od wojen i innych konfliktów zbrojnych, które uniemożliwiają obsiewanie pól i bezpieczne transportowanie zebranego zboża do kluczowych odbiorców.
Popyt na większość surowców utrzymuje się na dość stałym poziomie, jednak w przypadku metali w ostatnie latach obserwuje się jego szybki wzrost ze względu na rozwój nowych technologii, np. systemów pozyskiwania zielonej energii. Podaż metali na rynku obecnie nie nadąża za popytem, co przekłada się na wzrost ich ceny na giełdach towarowych.
Zmiany w prawie a ceny surowców
Na ceny surowców na giełdach towarowych wpływają również zmiany w prawie unijnym i krajowym. Stopniowe odchodzenie od węgla i innych paliw kopalnych sprawiło, że cena surowców potrzebnych do produkcji paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła i wiatraków wzrosła. Z kolei ceny paliw kopalnych wykorzystywanych do ogrzewania budynków i wytwarzania energii elektrycznych ustabilizowała się. Ograniczenie zużycia innych surowców działa w analogiczny sposób, dlatego kursy na giełdach surowcowych nie zawsze zależą wyłącznie od popytu i podaży.
Konflikty zbrojne i katastrofy naturalne
Niektóre surowce muszą być importowane do Polski i Europy, gdyż wydobywa się je wyłącznie w Afryce, Azji lub Ameryce Południowej. Konflikty zbrojne i katastrofy naturalne występujące na tych terenach prowadzą do przerwania łańcuchów dostaw. Z tego powodu gwałtownie wzrasta cena surowców importowanych z kraju objętego kryzysem. Niedobór surowca na rynkach trudno uzupełnić w krótkim czasie, jednak po kilku tygodniach lub miesiącach zwykle dochodzi do stabilizacji cen. Znalezienie nowego źródła dostaw i zdywersyfikowanie kontraktów pomiędzy różnych dostawców zapobiega problemom z niedoborami metali, paliw kopalnych, zbóż itp.
Spekulacje na giełdach
Jednym z kluczowych czynników, które wpływają na cenę surowców na giełdach, są również spekulacje. Spekulanci wykorzystują emocje inwestorów i podsycają obawy związane z różnymi wydarzeniami w polityce, gospodarce i nie tylko, by skłonić inwestorów do natychmiastowych ruchów. Szybki skup surowca z rynku prowadzi do obniżenia jego podaży i gwałtownego wzrostu cen. Dzięki temu spekulanci są w stanie zarobić więcej, sprzedając posiadane akcje lub surowce po wysokiej cenie.
Wielkość plonów
Na ceny surowców wpływają także inne czynniki, jak wielkość zbiorów w przypadku zbóż, kakao, cukier trzcinowy lub kawy. Słabe zbiory sprawiają, że ceny surowców rosną i utrzymują się na wysokim poziomie aż do kolejnego roku. Z kolei obfite plony skutkują spadkiem cen.