Kościół w Klępsku wyróżniony (ZDJĘCIA)

W sobotę 6 maja w Klępsku odbyła się uroczystość związana z uznaniem i wpisaniem na listę pomników historii kościoła p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku. To bardzo ważne wyróżnienie i wielka radość, że mamy takie perły architektury w regionie.

Wśród zaproszonych gości, którym ks. proboszcz Olgierd Banaś podziękował za pomoc w długoletniej opiece nad tym niezwykłym kościołem, znaleźli się m.in.: Tadeusz Lityński, Ks. Biskup Ordynariusz; prof. Jacek Kurzępa, Poseł na Sejm RP; Władysław Dajczak, Wojewoda Lubuski; Ignacy Odważny, Burmistrz Sulechowa; dr Barbara Bielinis – Kopeć, Wojewódzki Konserwator Zabytków, prof. Jan Harasimowicz z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Kościół filialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Klępsku został zbudowany w latach 1367-1377. Jest jednonawową budowlą sakralną z węższym prezbiterium posiadającą dobudowaną wieżę o konstrukcji słupowej oraz murowaną zakrystię. Wnętrze kościoła wykonane jest w stylu gotycko-renesansowym. Najstarszym elementem wyposażenia jest wykonany około 1500 roku ołtarz w formie tryptyku, z rzeźbą Madonny z Dziecięciem.

Kościół w Klępsku znajduje się Na Szlaku Kościołów Drewnianych Regionu Kozła obok świątyń w Chlastawie i Kosieczynie. Szlak, który powinien szczególnie zainteresować miłośników architektury ludowej, ma długość około 23 kilometrów.