Akcja policji na drogach. Sprawdzano czy kierowcy i pasażerowie zapinają pasy (ZDJĘCIA)

09 wrzesień 2022
Autor: 
Akcja policji na drogach. Sprawdzano czy zapinamy pasy Fot. KPP Żary

W Żarach i okolicach odbyła się policyjna akcja "Pasy". Funkcjonariusze kontrolowali obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa przez kierowców i pasażerów.

Żarscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili w czwartek, 8 września, wzmożone działania kontrolne pod kryptonimem "Pasy". Patrole zwracały szczególną uwagę czy kierujący oraz pasażerowie stosują pasy bezpieczeństwa. Sprawdzały także, w jaki sposób przewożone są dzieci.

Policyjna akcja "Pasy" ujawniła przypadki naruszenia prawa. Wówczas mundurowi stosowali pouczenia lub wypisywali mandaty karne. Przypominamy, że za jazdę bez zapiętych pasów grozi nam mandat w wysokości 100 złotych i 2 punkty karne.

"Pasy to ważny element bezpieczeństwa"

Akcja policji na drogach miała na celu nie tylko dyscyplinowanie kierowców lub pasażerów. Funkcjonariusze przede wszystkim chcieli podkreślić użytkownikom dróg konsekwencje, jakie grożą podczas kolizji lub wypadku drogowego.

- Pasażer, który nie ma zapiętych pasów, a znajduje się na tylnym siedzeniu, stanowi ogromne zagrożenie dla osób siedzących z przodu. Brak zapiętych pasów zmniejsza także skuteczność działania poduszki powietrznej podczas zderzenia - zaznacza kom. Aneta Berestecka, rzecznik policji w Żarach.

Pasy bezpieczeństwa - jak powinny być zapięte?

Policja przypomina, że pasy muszą przylegać płasko do ciała, ponieważ kierowca lub pasażer może uderzyć w kierownicę lub szybę, zanim zadziała. Co ważne, pas nie powinien być także skręcony.

- Górna część pasa powinna być umieszczona blisko szyi, a nie na żebrach. Z kolei dolny pas powinien opinać biodra - informuje kom. Berestecka.

Przeczytaj też: Mecz Falubaz Zielona Góra - Wilki Krosno bez kibiców? Wszystko na to wskazuje


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u