Nietrzeźwość i ciężarówki to śmiertelne połączenie (ZDJĘCIA)

24 marzec 2018
Autor: 

Policjanci drogówki z Krosna Odrzańskiego, Żagania i Żar kontrolowali stan psychofizyczny blisko 1500 kierowców jadących lubuskim odcinkiem autostrady A18. Niestety, mimo coraz większej świadomości społeczeństwa i apeli Policji o trzeźwą jazdę, zatrzymano pięciu kierowców ciężarówek, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Nietrzeźwość i kilkutonowe pojazdy to niebezpieczne połączenie, które może doprowadzić do tragedii na drodze.

Mimo wielu apeli Policji oraz coraz większej świadomości społeczeństwa, jak wielkim zagrożeniem są kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu, policjanci wciąż eliminują z drogi osoby, które zdecydowały się na takie nieodpowiedzialne zachowania. Niestety wśród nich znajdują się kierowcy, którzy kierują kilkutonowymi pojazdami ciężarowymi. A takich pojazdów, ze względu na tranzytowy charakter naszego lubuskiego nie brakuje na lubuskich drogach. Zwłaszcza autostradach A2 i A18 oraz drodze ekspresowej S3, gdzie natężenie pojazdów ciężarowych jest spore. Lubuscy policjanci reagują na te zjawisko i są aktywni w zapewnianiu bezpieczeństwa wszystkich użytkownikom ruchu na drogach o większym, ale również o mniejszym natężeniu pojazdów. Liczne działania prewencyjne, kaskadowe kontrole prędkości czy policyjne radiowozy wyposażone w videorejestratory to narzędzia wykorzystywane przez mundurowych w „białych czapkach”.

W czwartkowy poranek 23 marca policjanci drogówki z Krosna Odrzańskiego, Żagania i Żar prowadzili działania „Trzeźwy kierowca”, które były ukierunkowane na sprawdzenie i eliminowanie z dróg kierowców jadących pod działaniem alkoholu czy innych środków psychoaktywnych. Policjanci pracowali na lubuskim odcinku autostrady A18 oraz w okolicach przejścia granicznego w Gubinku. Mundurowi wyposażeni w urządzenia do sprawdzania stanu trzeźwości, narkotestery kontrolowali zmotoryzowanych, sprawdzając nie tylko stan psychofizyczny, ale również dokumenty, uprawnienia czy czas pracy kierowców. Również stan techniczny pojazdów, który ma niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo, był kontrolowany przez policjantów. Przez kilka godzin działań skontrolowano trzeźwość blisko 1500 kierujących. Niestety siedmiu kierowców, w tym pięciu, którzy kierowali ciężarówkami zdecydowało się wsiąść za kierownicę swojego samochodu po alkoholu. Mundurowi zatrzymali im uprawnienia do kierowania, a ich nieodpowiedzialne zostanie ocenione przez sąd. Konsekwencje prawne jakie mogą ich spotkać są poważne.

Art. 178a par. 1 Kodeksu Karnego:

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Art. 87 par. 1 Kodeksu Wykroczeń:

Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.

źródło: KWP Gorzów Wlkp

MS

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.

 • Pijany ojciec rozbił auto na DK29 pod Cybinką. Wiózł pijaną partnerkę i trójkę swoich dzieci!

  Pijany ojciec rozbił auto na DK29 pod Cybinką. Wiózł pijaną partnerkę i trójkę swoich dzieci!

  Ta przejażdżka po Drodze Krajowej numer 29 mogła zakończyć się tragicznie. Pijany mężczyzna rozbił samochód o bariery. W aucie jechała pijana matka oraz trójka dzieci!

 • Osobówka wjechała w pieszych na pasach w Zielonej Górze. Zobacz film!

  Osobówka wjechała w pieszych na pasach w Zielonej Górze. Zobacz film!

  Poważny wypadek na przejściu dla pieszych w Zielonej Górze. Kierująca osobówką potrąciła dwie osoby. Moment zdarzenia zarejestrowała kamera miejskiego monitoringu.

 • Stawił się na komisariat kompletnie pijany! 31-latek sam przyjechał autem...

  Stawił się na komisariat kompletnie pijany! 31-latek sam przyjechał autem...

  Mężczyzna objęty policyjnym dozorem musiał stawić się na komisariat. 31-latek postanowił wypełnić swój obowiązek i pijany przyjechał autem do policjantów.

 • Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Czy rozpoznajesz tego mężczyznę?

  Policjanci z Komisariatu II poszukują mężczyzny podejrzewanego o kradzież roweru marki KTM Streetmaster w nocy 30.06/01.07 z klatki schodowej bloku przy ulicy Rydza Śmigłego 66. Osoby, które rozpoznają mężczyznę na zdjęciach proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z komisariatem.

 • Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Podczas Winobrania uważaj na złodzieja!

  Przed zielonogórskimi policjantami ogromne wyzwanie – zabezpieczenie Winobrania i wszystkich imprez towarzyszących świętu naszego miasta, natomiast przed uczestnikami Winobrania także wyzwanie – nie dać się okraść kieszonkowcom.

 • Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Miała dwa i pół promila i jechała autem

  Młodszy aspirant Zbigniew Dobija, policjant komendy miejskiej w Zielonej Górze pracujący na co dzień jako przewodnik psa służbowego udowodnił wczoraj tezę, że policjantem jest się 24 godziny na dobę, bez względu na to czy jest się w służbie czy też poza nią. Wracając po służbie do domu, jadąc samochodem zauważył i zatrzymał nietrzeźwą kierującą, która jak się później okazało, miała dwa i pół promila alkoholu w organizmie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi jej do 2 lat pozbawienia wolności i wysoka grzywna.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u