Młodzi strażacy pomogli bezdomnemu. Leżał w zaspie śniegu w Zielonej Górze (ZDJĘCIA)

29 marzec 2018
Autor:  Redakcja
Fot. Patryk Sós

Do zdarzenia doszło w środę, 28 marca, około godziny 20:00. Dwaj młodzi druhowie z jednostki OSP "Racula" w Zielonej Górze: dh. Miłosz Balcerzak i dh. Patryk Sós, wracając z remizy napotkali leżącego w zaspie śniegu, starszego mężczyznę. Było już ciemno, a na zewnątrz panowała ujemna temperatura. Dodatkowo mężczyzna cały czas próbował wstać. Istniało ryzyko, że wypadnie on na ruchliwą drogę. Mimo dużego ruchu, wspomóc strażaków chciała tylko jedna osoba. Nie bądźmy obojętni!

- Po szybkiej ocenie sytuacji postanowiliśmy podejść do osoby. Byliśmy zabezpieczeni w rękawiczki ochronne. Po krótkiej rozmowie ze zmarzniętym mężczyzną zadecydowaliśmy, że wezwiemy patrol policji. Od starszego mężczyzny było czuć wyraźną woń alkoholu. Był on mocno poobijany, a w międzyczasie poinformował nas, że leżał w śniegu przez kilka godzin - relacjonuje dh. Patryk Sós z OSP "Racula".

- Na szczęście nie doznał on żadnych, poważnych odmrożeń. Okryliśmy go tzw. folią życia zapewniając przy tym komfort termiczny i przez cały czas prowadziliśmy z nim konwersację. Zbieraliśmy wszystkie najważniejsze informacje: czy pamięta jak się tu znalazł, czy bierze leki lub na coś choruje - mówi dh. Miłosz Balcerzak. Policjanci zabrali go do Izby Wytrzeźwień, gdzie w ciepłym pomieszczeniu spędził resztę środowej nocy.

- Strażak nie musi mieć na sobie munduru czy specjalnego sprzętu, ale stara się pomóc w każdej chwili - mówi dh. Patryk Sós. - Zrobiliśmy to co do nas należało. Zauważyliśmy zdarzenie i odpowiednio zareagowaliśmy - dodaje dh. Miłosz Balcerzak.

Bardzo możliwe, że gdyby nie reakcja ze strony młodych druhów to starszy mężczyzna mógłby się mocno wychłodzić, a w konsekwencji umrzeć. Gratulacje należą się nie tylko dwóm strażakom, ale i druhowi Mateuszowi Oleksy, który na bieżąco przekazywał swoją wiedzę i szkolił młodych adeptów pożarnictwa.

Pamiętajmy! Nie przechodźmy obojętnie obok ludzi, którzy potrzebują naszej pomocy. Zainteresujmy się osobami, które ze względu na stan nietrzeźwości, stan zdrowia czy też wiek nie mogą o siebie zadbać lub nie mają schronienia. Wystarczy jeden telefon, np. na policję - 997.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u