W ćwiczeniach udział wzięły Specjalistyczne Grupy Poszukiwawczo-Ratownicze oraz Ratownictwa Technicznego z Krakowa, Nowego Sącza i Tarnowa. Łącznie na poligonie pracowało kilkudziesięciu strażaków wraz z psami ratowniczymi wyszkolonymi do poszukiwań na gruzowiskach.
Podczas manewrów ratownicy musieli zmierzyć się z różnymi scenariuszami. Każdy z nich zakładał realną sytuację, która może zdarzyć się w każdej chwili.
W trakcie zajęć strażacy doskonalili ratownicze techniki stabilizacji naruszonych konstrukcji budowlanych przy pomocy podpór mechanicznych, pneumatycznych, a także wykonując stabilizację drewnem. W celu penetracji zagruzowanych przestrzeni przy użyciu kamer wziernikowych ćwiczono także metody wykonywania przebić za pomocą m.in. piły tarczowej czy piły z tarczą typu "ring".
Ważnym elementem manewrów było wykonywanie dojść do osób zasypanych poprzez podnoszenie elementów konstrukcji budowlanych różnymi technikami oraz wydobywanie poszkodowanych z ciasnych, zasypanych przestrzeni. Dodatkowo na zakończenie zajęć poligonowych przeprowadzono wspólne ćwiczenia zgrywające wszystkich grup.
Sześciodniowe ćwiczenia były cenną okazją w doskonaleniu umiejętności posługiwania się sprzętem ratowniczym, poznawania taktyki działań ratowniczych podczas usuwania skutków katastrof budowlanych, a także możliwości taktycznych poszczególnych grup i sprzętu będącego na ich wyposażeniu. Nad merytorycznym przebiegiem zajęć czuwali doświadczeni instruktorzy z Wydziału Szkolenia Specjalistycznych Grup Ratowniczych SA PSP w Krakowie oraz przestawiciele Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie.
Na podstawie: Informacje własne, JRG 5 Kraków (Artykuł) | Fot. JRG 5 Kraków
https://newslubuski.pl/interwencje/4791-strazacy-z-malopolski-cwiczyli-w-zaganiu.html#sigProId4ac809209b