Jak chronić oszczędności przed inflacją?

24 kwiecień 2023
Jak chronić oszczędności przed inflacją?

Ostatnie miesiące sprawiły, że coraz więcej osób zaczęło zdawać sobie sprawę z istnienia inflacji, przez którą stopniowo obniża się wartość pieniędzy. Jest to szczególnie istotny problem dla osób, które mają duże oszczędności i nie chcą patrzeć, jak z miesiąca na miesiąc ich wartość nieubłaganie się obniża. W dodatku standardowe konto oszczędnościowe może nie rozwiązać problemu, ponieważ wysokość oprocentowania jest zazwyczaj niższa niż aktualna wartość inflacji.

  1. Jak wyglądają oszczędności Polaków?
  2. Czy inflacja "zjada" oszczędności?
  3. Konto oszczędnościowe czy lokata?
  4. Jak walczyć z inflacją?

Czy w związku z tym trzeba się pogodzić z faktem, że realne oszczędności Polaków będą malały? Na szczęście nie! Wymaga to jednak zdobycia wiedzy z zakresu finansów i inwestowania, a także korzystania z najlepszych lokat, rachunków oszczędnościowych i innych rozwiązań, które pozwolą zmaksymalizować zysk z odłożonych środków. W dalszej części artykułu znajdziesz kilka propozycji, które mogą Ci pomóc w zabezpieczeniu zgromadzonych oszczędności. Warto jednak pamiętać, że wszystkie decyzje związane z finansami muszą być dobrze przemyślane, a w razie wątpliwości zawsze warto poradzić się doświadczonego doradcy finansowego.

Jak wyglądają oszczędności Polaków?

Badania przeprowadzone w ubiegłym roku ujawniły, że chociaż 44% Polaków nie ma żadnych oszczędności, to pozostałe 56% ankietowanych ma średnio odłożone prawie 30 000 PLN. Wśród tej grupy znalazły się również osoby, których wartość oszczędności przekracza 100 000 PLN!

Czy inflacja "zjada" oszczędności?

Problem w tym, że w ostatnich miesiącach wzrosła inflacja, co przełożyło się na większe ceny praktycznie wszystkich produktów i usług. Ogólny wzrost poziomu cen sprawia, że siła nabywcza posiadanych pieniędzy maleje. Można to wytłumaczyć w bardzo prosty sposób: ktoś, kto dwa lata temu mógł za wszystkie swoje oszczędności kupić nowy samochód, obecnie nie będzie mógł tego zrobić, chyba że dołoży do puli odpowiednią kwotę. Inflacja wynosząca 5% oznacza, że po roku siła nabywcza posiadanych pieniędzy będzie o 5% mniejsza. Jest to o tyle przerażające, że aktualnie inflacja w Polsce wynosi około 17-18%. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna szukać sposobów na to, aby uchronić swoją poduszkę finansową lub inne odłożone pieniądze przed inflacją.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Najprostszym sposobem walki z tym problemem są konta oszczędnościowe i lokaty z wysokim oprocentowaniem. Nawet jeżeli nie uda się znaleźć oferty, której oprocentowanie będzie wyższe niż inflacja, to przynajmniej częściowo obniży się jej negatywny wpływ. Wiele atrakcyjnych lokat można znaleźć na stronie lokatowy.pl, gdzie dostępny jest stale aktualizowany ranking. Na najlepsze warunki mogą liczyć osoby, które wpłacą nowe środki. Lokata będzie miała wówczas wyższe oprocentowanie w skali roku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby po zakończeniu okresu obowiązywania wyższego oprocentowania przenieść pieniądze do innego banku i skorzystać z kolejnej oferty.

Jak walczyć z inflacją?

Za skuteczne sposoby walki z inflacją uważa się również inwestowanie w akcje, metale szlachetne i surowce, nieruchomości oraz w obligacje indeksowane inflacją. Dodatkowe inspiracje związane z tym, gdzie można ulokować zgromadzone oszczędności, zebrano w artykule http://lokatowy.pl/w-co-i-jak-zainwestowac-50000-zl/. Niezależnie jednak od tego, czy ktoś zdecyduje się na zakup akcji, nieruchomości czy działki inwestycyjnej, powinien zacząć od dokładnego zrozumienia takiej inwestycji.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u