Operatorzy 112 odebrali blisko 455 tysięcy połączeń w 2021 roku. Prawie połowa była fałszywa

12 styczeń 2022
Autor: 
Operatorzy 112 odebrali blisko 455 tysięcy zgłoszeń w 2021 roku Fot. MSWiA

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wielkopolskim podsumowało 2021 rok. Operatorzy Numerów Alarmowych odebrali blisko 455 tysięcy połączeń.

Numer 112 to system funkcjonujący na terenie całej Polski, ale i Europy. W naszym regionie Centrum Powiadamiania Ratunkowego znajduje się w budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. Obecnie pracuje tam blisko 30 osób.

Operatorzy Numerów Alarmowych od kilku lat odbierają już połączenia z numeru 997. Dodatkowo w ubiegłym roku do CPR przekierowano numer alarmowy 998. Tutaj należy również podkreślić, że w przypadku zajętości, np. CPR w Szczecinie, telefony z innych województw mogą być przełączane właśnie m.in. do Gorzowa.

Blisko 455 tysięcy połączeń w 2021 roku

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Gorzowie Wlkp. odebrało w roku 2021 aż 454 944 połączeń. Średnio na dobę było to 1246 telefonów.

- Niestety aż 202 855 z nich okazało się połączeniami niezasadnymi, bądź tzw. głuchymi, gdzie zgłaszający w ogóle nie podjął rozmowy - informuje Katarzyna Wojciechowska-Kwintal z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przypominamy, że za umyślnie i nieuzasadnione blokowanie numerów alarmowych, grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub do 1,5 tys. zł grzywny. Procedura wszczęcia takiego postępowania dotyczy osób uporczywie blokujących numer alarmowy 112.

Przeczytaj też: Poważny wypadek na węźle S3/A2 Jordanowo. Dwie osoby ranne, jedna była uwięziona (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u