Nowe samochody gaśnicze dla strażaków w Lubuskiem. Gdzie trafią?

05 listopad 2022
Autor: 
Nowe samochody gaśnicze dla strażaków w Lubuskiem

Trzy nowe samochody gaśnicze zasilą jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Lubuskiem. Koszt jednego to ponad 1,8 miliona złotych. Zobacz, gdzie trafią.

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej corocznie realizuje zakupy sprzętu w ramach projektów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Obecnie prowadzi zadanie "Usprawnienie systemu ratownictwa na drogach - etap V", którego wartość to blisko 293 miliony złotych. Projekt przewidziano do realizacji w latach 2022 - 2023.

Nowe samochody gaśnicze dla lubuskich strażaków

W związku z unijnym projektem do trzech jednostek PSP w Lubuskiem trafią ciężkie samochody gaśnicze. Te zasilą Komendę Miejską PSP w Gorzowie Wielkopolskim oraz Komendy Powiatowe PSP w Żarach oraz Krośnie Odrzańskim.

Zgodnie ze specyfikacją nowe wozy gaśnicze powinny mieć podwozie wyprodukowane nie wcześniej niż w 2022 roku, napęd 4x4, silnik o mocy minimalnej 235 kW oraz 6-osobową kabinę brygadową. Ponadto wymaga się zbiornika wodnego o pojemności od 4000 do 5000 litrów. Cała zabudowa powinna zostać wykonana z materiałów odpornych na korozję.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zadłużenie miasta na koniec 2024 r. skoczy do prawie 664 mln zł. Prezydent Dariusz Lesicki: To będzie najwyższy w historii budżet. Czekają nas ogromne inwestycje ...

Wraz z pojazdem dostarczone zostanie także kompletne wyposażenie w tzw. standardzie pierwszowyjazdowym. Mowa tu między innymi o całej armaturze wodno-pianowej, aparatach powietrznych, a także zestawie narzędzi hydraulicznych stosowanych na przykład przy wypadkach drogowych. Swoje miejsce w samochodzie znajdą też ubrania żaroodporne, wentylator oddymiający, zestaw ratownictwa medycznego oraz skokochron.

Nowe wozy gaśnicze - kiedy trafią do jednostek?

Do przetargu przystąpiły dwie firmy zajmujące się zabudową pojazdów pożarniczych. Ostatecznie nowe samochody gaśnicze wykona Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Bocar spod Częstochowy. Całość zostanie zabudowana prawdopodobnie na podwoziu marki Volvo FMX.

Całe zamówienie wyceniono na ponad 67 milionów złotych, z czego koszt lubuskich wozów opiewa na kwotę przeszło 5,6 milionów złotych. Nowe samochody gaśnicze powinny zostać dostarczone do 23 czerwca 2023 roku.

To kolejne wsparcie dla lubuskich strażaków

Wspomniane ciężkie samochody gaśnicze to niejedyne pojazdy, które trafią z unijnego projektu do województwa lubuskiego. Strażacy otrzymają też cztery wozy gaśnicze z funkcją piany sprężonej. Więcej o tych samochodach pisaliśmy w artykule: Kliknij Tutaj

Przeczytaj też: Zatrucie czadem w Skwierzynie. Cztery osoby trafiły do szpitala (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u