Zielona Góra: Martwe ryby w stawie w Łężycy. "Problem od 2019 roku" (ZDJĘCIA)

07 listopad 2022
Autor: 
Zielona Góra: Martwe ryby w stawie w Łężycy Fot. Radny Dariusz Legutowski

Martwe ryby w stawie w zielonogórskiej Łężycy to problem, o którym wiadomo od trzech lat. Mimo wszystko zbiornik cały czas jest zanieczyszczony.

Zanieczyszczenie stawu przy ulicy Kościelnej w Łężycy (dzielnica Nowe Miasto) nagłośniono w 2019 roku. Wówczas do zielonogórskiego radnego Dariusza Legutowskiego zgłosili się mieszkańcy, którzy zaalarmowali, że w akwenie dzieje się coś złego i poprosili o rozwiązanie problemu.

- Poinformowali mnie, że w stawie pływają śnięte ryby, woda ma kolor biały, a wokół roztacza się nieprzyjemna woń - informuje Dariusz Legutowski.

Radny zgłosił sprawę w Biurze Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta. Wówczas staw wyczyściła z części pływających i pokosiła porosty zewnętrzna firma, ale sytuacja powtórzyła się w styczniu 2021 roku. Prezydent Janusz Kubicki tłumaczył wtedy w odpowiedzi na interpelację radnego, iż "podtrzymuje stanowisko, że nie ma żadnych racjonalnych przesłanek, by w tak małym stawie w każdym czasie były warunki do bytowania ryb".

"Ponownie wracamy do problemu"

Urząd Miasta Zielona Góra podkreśla, że główną przyczyną takiej sytuacji jest niewystarczający poziom wody oraz zawartość tlenu w stojącej wodzie bez dopływu. Niestety teraz sytuacja po raz kolejny się powtarza.

- Kolejny raz z powodu zaniedbań organów zarządzających dochodzi do dramatycznego zanieczyszczenia zbiornika. Niski stan wody oraz nieusuwane liście zmieniły zbiornik w smrodliwe bajorko pełne zanieczyszczeń, mułu i martwych ryb. Nieprzyjemny zapach uprzykrza życie mieszkańcom, a skażona woda stanowi zagrożenie dla środowiska - podkreśla Dariusz Legutowski, radny Koalicji Obywatelskiej.

Mieszkańcy zielonogórskiej Łężycy mają już dość problemu i liczą, że śmierdząca sprawa w końcu się rozwiąże. Powoli zaczynają oni jednak rozkładać ręce...

Przeczytaj też: Nowe samochody gaśnicze dla strażaków w Lubuskiem. Gdzie trafią?


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u