70-latkowie żyją bez ogrzewania i toalety (ZDJĘCIA)

29 marzec 2018
fot. Anna Kluwak

W skandalicznych warunkach mieszka starsze małżeństwo w samym centrum Gorzowa. Schorowani ludzi nie mają w domu ogrzewania, ciepłej wody czy nawet toalety.

Starsze małżeństwo, pani Ania i pan Tadeusz mają po 70-kilka lat i mieszkają w centrum Gorzowa, jak się okazuje w skandalicznych warunkach. Pani Ania jest po udarze i cały czas leży w łóżku, nie może wstawać, natomiast jej mąż cierpi na padaczkę lekooporną, od czasu do czasu przy pomocy innej osoby może wstać z łóżka.

Starsi i schorowani gorzowianie mieszkają na pierwszym piętrze w kamienicy przy ul. Kosynierów Gdyńskich i mają jeden pokój z kuchnią oraz toaletę, która znajduje się na parterze budynku. Jednak nie mogą korzystać z toalety, ponieważ prowadzą do niej strome schody. Ponadto w ich mieszkaniu nie ma ogrzewania i co najgorsze nigdy nie było. Małżeństwo musi dogrzewać się elektryczną farelką. Przy jej użyciu udaje dogrzać się pokój w którym leżą do temperatury 15 stopni Celsjusza. Mało tego, w kranach nie ma również ciepłej wody. Dlatego też, aby opiekunka zajmująca się schorowanymi staruszkami mogła ich np. umyć, musi grzać wodę w garnkach na kuchence.

Podczas niedawnych mrozów pękła rura z wodą nad ich mieszkaniem i zalała wszystko – pokój w którym leżała pani Ania z panem Tadeuszem oraz niewielką kuchnię. Po tym wszystkim pozostała im tylko wilgoć i grzyb na ścianach i suficie. Dlatego też opiekunka 70-latków postanowiła poprosić o pomoc radnego Roberta Surowca, który w tym tygodniu odwiedził seniorów, aby sprawdzić warunki w jakich żyją.

- To co zobaczyłem w tym mieszkaniu, przeszło wszelkie granice i poczułem taką niemoc. Okazuje się, że mieszkańcy żyjący w centrum miasta, w XXI wieku mogą nie mieć ogrzewania, ciepłej wody i toalety w swoim mieszkaniu. Dlatego też chciałbym, aby umożliwić tym ludziom zamianę mieszkania na takie, w których mogliby godnie żyć – podkreśla Robert Surowiec.

Radny oczekuje, że w ciągu dwóch tygodni prezydent miasta rozwiąże problem starszych gorzowian, nie będzie szukał rozwiązań, ale to po prostu zrobi.

Źródło: gorzowianin.com

Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u