Leczyć czy zapobiegać otyłości u dzieci? Jak zapobiegać otyłości wśród dzieci i młodzieży

19 maj 2021
Autor:  Artykuł partnera
Leczyć czy zapobiegać otyłości u dzieci?

Podstawowa reguła medyczna mówi: lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego warto dbać o zdrowe nawyki żywieniowe dzieci już od najwcześniejszego etapu ich życia. Jakie profilaktyczne działania ustrzegą nasze dziecko przed otyłością?

Otyłość - choroba XXI wieku

Otyłość to jedna z największych epidemii ostatnich lat - choruje na nią nawet 25% dzieci i młodzieży na całym świecie. Niektóre kraje - w tym Anglia, ale również Polska - przodują w wyjątkowo szybkim tempie zwiększania się odsetka młodych ludzi z nadwagą. Dlaczego nie warto bagatelizować otyłości u dzieci i młodzieży? Ponieważ jest to jednostka choroba, która pociąga za sobą szereg chorób współistniejących, których konsekwencje są nierzadko nieodwracalne. Między innymi zalicza się do nich astmę oskrzelową, niealkoholowe otłuszczenie wątroby, bezdechy senne, zespół policystycznych jajników, choroby nerek, kamicę pęcherzyka żółciowego, rozwój chorób układu krwionośnego oraz różne nieprawidłowości kostno-mięśniowe. Co więcej, osoby, które w dzieciństwie były otyłe, nawet jeśli odzyskają prawidłową wagę, w dorosłości są w grupie ryzyka zachorowania na nowotwory.

Profilaktyka otyłości u dzieci i młodzieży

Podstawowym elementem zapobiegania otyłości u dziecka jest zbilansowana i zróżnicowana dieta dopasowana do wieku. Powinna być możliwie bogata w warzywa i wodę oraz uzupełniona regularnymi ćwiczeniami. Aby jednak dziecko w wieku przedszkolnym i szkolnym miało wypracowany zdrowy stosunek do jedzenia, nad nawykami trzeba pracować już od pierwszych chwil jego życia. Badania dowodzą, że karmienie noworodków i niemowląt piersią przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia ma niebagatelny wpływ na regulację apetytu i umiejętność rozpoznawania własnych sygnałów głodu i sytości u dziecka. Po 6 miesiącach wskazane jest dodanie do mleka matki produktów bogatych w żelazo, błonnik, witaminy i minerały - słowem, gęstych odżywczo. Etap rozszerzania diety jest ważny dla późniejszych preferencji smakowych i żywieniowych malucha - przez pierwsze 2-3 lata życia uczymy się akceptować różnorodne faktury, zapachy, smaki i wchodząc w okres dojrzewania i dorosłości mamy już ukształtowaną paletę smaków.

Należy pamiętać, że od pierwszych dni życia wskazane jest obecnie suplementowanie witaminy D oraz kwasów Omega-3, jak również podawanie probiotyków, pozytywnie wpływających na metabolizm. Najlepszej jakości preparaty, bezpieczne również dla noworodków i niemowląt, znajdziesz na Wapteka.pl.

Nie tylko dieta, ale również ruch - zarówno dzieci, jak i rodziców

Wedle badań jedynie 5% przypadków otyłości u dzieci i młodzieży powiązanych jest z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, a pozostałe 95% wynika z nieprawidłowego stylu życia, braku ruchu i nieprawidłowej diety.

Dbanie o regularną aktywność fizyczną, jak również zachęcanie dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu, to kolejne zadanie rodziców i opiekunów. Co ważne, podobnie jak w przypadku diety, warto pamiętać, że dzieci uczą się przez naśladownictwo, a nie nakazy. Jeśli zatem rodzice sami spędzają czas głównie na kanapie, będą mieć problemy z wyperswadowaniem swojemu dziecku takiej postawy.

Rodzinne wypady za miasto, uprawianie razem sportów, chodzenie na spacery i prace ogrodowe to świetny sposób na zaszczepienie dziecku miłości do ruchu, a także nawiązywanie bliskich relacji.

Otyłość dzieci zaczyna się często w psychice

Należy mieć świadomość, że otyłość wynika z nieprawidłowych nawyków żywieniowych, ale również związana jest z szeregiem emocjonalnych procesów. Warto obserwować i słuchać swoje dziecko - czy przypadkiem nie "zajada" stresu oraz nie ma tendencji do nadmiernego spożywania cukru i napojów gazowanych. Uzależnienie od słodzonych napojów jest obecnie wyjątkowo częste u młodych osób, a wraz z każdą szklanką "dostarczają" sobie kilku łyżeczek czystego cukru.

Nie bagatelizujmy żadnych objawów w zachowaniu i nawykach naszego dziecka - jeśli coś nas niepokoi, reagujmy od razu.Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u