Lubuskie licznie reprezentowane na Euro 2020

10 czerwiec 2021
Autor:  Artykuł partnera
Lubuskie licznie reprezentowane na Euro 2020

Aż pięciu zawodników wywodzących się z województwa lubuskiego znalazło się w kadrze reprezentacji Polski na Euro 2020. Na pytanie ilu z nich ma realną szansę gry na turnieju, jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

Piłkarze podczas tak wielkiego turnieju piłki nożnej, jak Mistrzostwa Europy reprezentuję przede wszystkim swój kraj, ale również kluby w których grali lub grają oraz miejscowości i województwa z których pochodzą. Gdyby przeanalizować reprezentację polskich województw, to lubuskie znalazłoby się na pierwszym miejscu, ex aequo z województwami śląskim i wielkopolskim. Czy wszyscy reprezentanci z lubuskiego zagrają w wyjściowym składzie na Euro 2020? Nie. Czy mają spore szanse na minuty podczas tego turnieju? Tak. Sytuacja nie jest jednoznaczna, tak jak pozycja poszczególnych piłkarzy w drużynie biało-czerwonych.

Skąd wywodzą się reprezentanci Polski?

 • Lubuskie - 5
 • Śląskie - 5
 • Wielkopolskie - 5
 • Mazowieckie - 2
 • Łódzkie - 2
 • Zachodniopomorskie - 2
 • Świętokrzyskie - 1
 • Warmińsko-mazurskie - 1
 • Podkarpackie - 1
 • Pomorskie - 1
 • Małopolskie - 1
 • Dolnośląskie - 1

Spore szanse na wyjście z grupy E

Jasno określają szanse Polski na Euro 2020 kursy bukmacherskie. Wynika z nich wprost, że faworytem grupy E jest Hiszpania, ale Polska powinna zająć drugie miejsce, które gwarantuje awans do fazy pucharowej turnieju. W meczu ze Słowacją i Szwecją korzystniejsze kursy Euro 2020 mają biało-czerwoni. Z Hiszpanią to rywale z Półwyspu Iberyjskiego będą pod presją. To jednak tylko przewidywania, typy. O wszystkim jak zwykle zadecyduje zielone boisko i tzw. dyspozycja dnia. Skład reprezentacji Polski jest mieszanką rutyny z młodością, a nowy selekcjoner ma „świeże” spojrzenie. Wynikać z tego może fakt, że pewniaków do gry w wyjściowym składzie nie ma zbyt wielu. To akurat dobra wiadomość dla graczy wywodzących się z lubuskiego. Kto zatem jest najbliżej gry na Euro 2020?

Skrzydłowy objawieniem kadry

Bez cienia wątpliwości należy wypisać nazwisko Kamila Jóźwiaka. Były skrzydłowy Lecha po przenosinach do Anglii nabrał doświadczenia i zwłaszcza w reprezentacji robi różnicę. Pokazały to trzy eliminacyjne mecze biało-czerwonych w marcu. Tamten okres sprawił, że dziś sztab szkoleniowy widzi w Jóźwiaku podstawowego skrzydłowego. O wyjściowy skład rywalizują mocno Tomasz Kędziora i Łukasza Fabiański. Ten pierwszy to obrońca, który dość nieoczekiwanie nie znalazł się w gronie powołanych na marcowe el. MŚ 2022. Dobry sezon na Ukrainie zaowocował jednak powołaniem na Euro 2020. Kędziora bardzo może się przydać zespołowi, nawet jeśli nie zagra w pierwszym meczu ze Słowacją. Bramkarz Fabiański ma za sobą świetny sezon w Premier League. W reprezentacji numerem jeden jest Szczęsny, ale ostatnio nie jest w najwyższej formie. Rywalizacja trwa, a przykład Euro 2012 pokazuje, że rezerwowi bramkarze muszą się mieć na baczności.

Szanse... niemal iluzoryczne

Trudno o minuty będzie dwóm ostatnim reprezentantom Polski wywodzącym się z lubuskiego. Kownacki nie dość, że nie jest w najwyższej formie, co pokazał mecz Polska – Rosja, to jeszcze ma problemy zdrowotne. Na zgrupowaniu kadry przed Euro 2020 borykał się z rwą kulszową. Tymoteusz Puchacz z kolei zagrał z Rosją od początku, ale nie zaprezentował się dobrze. W dodatku konkurencja jest spora. Tylko urazy innych graczy mogą zwiększyć jego szansę na grę w turnieju. To jednak tylko teoretyczne rozważania, zobaczymy czy w praniu, czytaj na Euro 2020, sztab szkoleniowy tak zadecyduje. Najważniejsze jednak, żeby ogólny występ reprezentacji Polski był dobry i by sukces miał wielu ojców...

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u