Co powinieneś wiedzieć o Ethereum?

23 lipiec 2021
Autor:  Artykuł partnera
Co powinieneś wiedzieć o Ethereum?

Analitycy Goldman Sachs ogłosili niedawno, że ethereum ma szansę wyprzedzić bitcoina pod względem popularności. Pozostaje on najpopularniejszą z tak zwanych kryptowalut drugiej generacji.

Analitycy Goldman Sachs ogłosili niedawno, że ethereum ma szansę wyprzedzić bitcoina pod względem popularności. Bitcoin był pierwszą przełomową kryptowalutą. To największa pod względem wartości i najczęściej wymieniana e-waluta, ale jako system jest stosunkowo "wczesna" w porównaniu z ethereum, który pozostaje najpopularniejszą z tak zwanych kryptowalut drugiej generacji.

Dużą przewagą ethereum nad bitcoinem jest to, że oprócz tego, że jest używany jako waluta cyfrowa, może być również wykorzystywany do przetwarzania innych rodzajów transakcji finansowych i systemów. Sieć ethereum może być stosowana do realizacji inteligentnych kontraktów i przechowywania danych dla aplikacji innych firm. Stanowi ona wspólną podstawę dla wielu powstających zdecentralizowanych technologii finansowych, choć nie wszystkie przetrwają testy rynkowe. Według Goldmana, ethereum ma potencjał, aby wyprzedzić bitcoina głównie ze względu na popularność platformy blockchain dla deweloperów - jest to najpopularniejsza platforma używana do aplikacji inteligentnych kontraktów.

Zdecentralizowane Finanse DeFi

Zgodnie z raportem Reutersa, połączone z ethereum jest "DeFi", które odnosi się do platform kryptowalutowych peer-to-peer, ułatwiających udzielanie pożyczek poza tradycyjnymi instytucjami bankowymi. Wiele witryn działa w sieci ethereum, wykorzystując kod open-source z algorytmami, które ustalają stawki w czasie rzeczywistym w oparciu o podaż i popyt.

Przyszłość Ethereum

Popularność ethereum może wzrosnąć w przyszłości, ponieważ coraz więcej inwestorów instytucjonalnych wykazuje zainteresowanie tą kryptowalutą. Kluczowe ulepszenia technologii blockchain sprawiają, że ethereum jest bardziej wydajne, co czyni je atrakcyjniejszym w oczach inwestorów. Bitcoin z drugiej strony jest znacznie trudniejszy do zmiany lub ulepszenia.

Ethereum prawdopodobnie otrzyma również impuls dzięki korekcie technicznej o nazwie EIP (Ethereum improvement proposal) 1559, która ma niedługo wejść w życie. EIP-1559 jest postrzegana jako zmniejszająca podaż ethereum, co może podnieść wartość waluty cyfrowej.

EIP-1559 ma na celu zmniejszenie zmienności opłat ethereum poprzez wprowadzenie mechanizmu spalania niektórych z opłat transakcyjnych, co powinno spowolnić emisję tokena.

EthereumToken23.07.21 1

Ethereum a bitcoin

Pomimo posiadania wielu zalet, ethereum jest również nękane przez pewne nieodłączne wady, które mogą uniemożliwić mu zastąpienie bitcoina jako najpopularniejszej kryptowaluty. Rosnąca popularność ethereum spowodowała wzrost kosztów transakcyjnych i może potencjalnie zahamować zwiększenie jej wartości. Chciałbyś poznać bieżącą cenę kryptowaluty? Ethereum kurs dostępny jest na platformach finansowych i w aplikacjach dla traderów.

Opłaty transakcyjne, określane jako "gaz", osiągnęły rekordowy poziom 23 dolarów za transakcję w lutym 2021 r., co przynosi korzyści jego górnikom, a szkodzi osobom używającym go do transakcji. W przeciwieństwie do bitcoina, gdzie sieć sama nagradza osoby weryfikujące transakcje, ethereum wymaga, aby osoby uczestniczące w transakcji pokryły jej opłatę.

Roczny limit uwolnienia ethereum jest ograniczony do 18 milionów Ether i nie ma dożywotniego limitu na potencjalną liczbę monet. Może to oznaczać, że inwestycja w ethereum będzie bardziej trwała i stabilna jak dolar amerykański, a wzrost jego cen będzie następował w znacznie wolniejszym tempie w porównaniu do bitcoina, który ma ścisły limit liczby monet na całe życie.

Innym poważnym problemem związanym z ethereum jest niepewność. Ethereum wciąż ewoluuje i udoskonala się, a trwający rozwój ethereum 2.0 niesie obietnicę nowych funkcji i większej wydajności. Ta poważna aktualizacja sieci stwarza jednak niepewność dla obecnie używanych aplikacji i transakcji, a to może spowodować, że ludzie będą bardziej preferować bitcoina.

Bitcoin przyciąga największą uwagę inwestorów instytucjonalnych, i nie bez powodu, ponieważ rosnąca liczba firm zaczęła akceptować bitcoiny jako formę płatności. Według ekspertów branżowych ethereum jest kryptowalutą bardziej opartą na użyteczności, posiadającą cechy wspierające inteligentne kontrakty.

Eksperci przewidują, że ethereum będzie w przyszłości bardziej rozwijane, ale jego wykorzystanie jako popularnej kryptowaluty będzie ograniczone.

Bitcoin ma przewagę pierwszego gracza i jest bardziej rozpoznawalny jako system płatności peer-to-paid. Został opracowany jako substytut walut narodowych i dlatego dąży do bycia środkiem wymiany. Ethereum został stworzony jako platforma technologii ledger wykorzystująca platformę open source, która jest zaawansowana technologicznie, ale jednocześnie jest bardziej podatna na cyberataki i hakowanie, a także jest powodem, dla którego inwestorzy mają więcej zaufania do bitcoina.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u