Negatywny wpływ hazardu na rodzinę

05 listopad 2021
Autor:  Artykuł partnera
Negatywny wpływ hazardu na rodzinę

Ostatnio większość ludzi zaczęła zdawać sobie sprawę z tego, że uzależnienie od hazardu jest prawdziwą chorobą, podobną do narkomanii i alkoholizmu. Jeśli w porę nie zostaną podjęte odpowiednie kroki, może to mieć nieodwracalne skutki nie tylko dla osoby uzależnionej, ale również dla otoczenia.

Aby wesprzeć i pomóc osobie cierpiącej z powodu uzależnienia, trzeba wiedzieć i rozumieć, czym jest ta choroba i jak czuje się pacjent. Szczegółowo opowiemy o tym w poniższym materiale.

Co to jest uzależnienie od hazardu?

Psychologia definiuje uzależnienie od hazardu jako chorobę, która nie ma żadnych zewnętrznych oznak, w przeciwieństwie do alkoholików czy narkomanów. Sprawę komplikuje fakt, że tysiące ludzi uprawia hazard bez żadnych problemów. Osobie niedoświadczonej, nieobeznanej z branżą hazardową, trudno jest określić, czy jej bliski jest uzależniony, czy tylko namiętnie spędza czas przy automatach.

Załóżmy, że Twój bliski lub członek rodziny lubi hazard. W takim przypadku, wybierając tylko najlepsze miejsca z rankingu kasyn internetowych i spędzając w nich niewiele czasu (na przykład gra raz w tygodniu lub przy uroczystych okazjach wybiera się do kasyna z przyjaciółmi), nie ma powodów do obaw.

Jeśli jednak gra codziennie, a gra odbija się na jego samopoczuciu, stanie psychicznym i budżecie rodzinnym, to najwyższy czas na niepokój.

Uzależnienie od hazardu nie pojawia się od razu. Powoli wyrasta z małego hobby, któremu siłą rzeczy towarzyszą zmienne wygrane. W efekcie osoba, która zasmakowała zwycięstwa, próbuje poczuć je wielokrotnie, poświęcając pieniądze ponad normę.

Jak zachowuje się nałogowy hazardzista?

Przede wszystkim uzależniony zamyka się w sobie, przestaje kontaktować się z przyjaciółmi, zawęża krąg komunikacji, więcej czasu spędza przy komputerze lub smartfonie. Jest zdolny do spontanicznych, irracjonalnych działań, takich jak zaciągnięcie kredytu, porzucenie pracy lub rodziny, wypłacenie z konta bankowego rodzinnych oszczędności.

Jednocześnie osoba uzależniona nie widzi w tym nic dziwnego ani złego, ponieważ jest pewna zbliżającego się sukcesu.

O czym myśli hazardzista?

Gracz dzień i noc myśli o tym, skąd wziąć więcej pieniędzy na zakłady i próbuje odzyskać to, co stracił, aby trafić długo wyczekiwaną wygraną. Większość takich osób wyobraża sobie, jak w jednej chwili na ich konto wpłynie duża suma, która pozwoli im żyć beztrosko przez długi czas.

Ludomani nie uznają swojej zależności od innych i samych siebie, uważając, że wszyscy wokół nie rozumieją, jak blisko są realizacji swojego planu.

Pojawia się również chęć manipulowania osobami z otoczenia w celu zdobycia pieniędzy. Dlatego osoba uzależniona może często kłamać i prosić o pożyczkę, tłumacząc prośbę trudną sytuacją finansową lub problemami w pracy.

Czy da się żyć z uzależnionym od zdrady?

Podobnie jak sam uzależniony, jego bliscy na początku starają się zaprzeczać chorobie, myśląc, że w ich przypadku nie ma problemu i wkrótce wszystko samo się rozwiąże. Jest to pierwszy i podstawowy błąd, przez który rodzina znacznie pogarsza sytuację.

Jeśli na początku spróbuje się zerwać z nałogiem, może to zapobiec rozwojowi niekorzystnych zjawisk. Główną zasadą jest, aby nie próbować zachowywać się agresywnie, stawiać ultimatum i szantażować. Najlepszym sposobem jest spokojny, wyważony dialog, w którym najważniejsze jest, aby starać się zrozumieć i rozmawiać z pacjentem.

Życie z taką osobą nie jest łatwe, ale trzeba zrozumieć, że nawet z najgorszej sytuacji jest wyjście. Najważniejsze jest, aby walczyć razem.

Gdzie szukać profesjonalnej pomocy?

Terapia i leczenie są konieczne bez względu na stadium choroby i jej zaniedbania. Każdy może całkowicie wyleczyć się z uzależnienia, ale tylko wtedy, gdy chcą tego jego bliscy i on sam. Bez wsparcia bliskich trudno jest naprawić sytuację. Sam uzależniony musi zrozumieć, że stwarza problemy sobie i innym, a następnie przyznać się do tego.

Wiele ośrodków odwykowych w Polsce zapewnia anonimowe konsultacje i leczenie dla narkomanów i alkoholików oraz osób uzależnionych od hazardu. Terapia dla każdego klienta jest opracowywana indywidualnie w zależności od rodzaju choroby, jej stanu i zaniedbań.

Najważniejsze, aby pamiętać, że wsparcie jest istotne dla uzależnionych, nawet jeśli sami temu zaprzeczają.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

 

Top

stat4u