Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

18 styczeń 2022
Autor:  Artykuł partnera
Czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca?

Kredyt gotówkowy może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. W zależności od naszych możliwości finansowych możemy jednak starać się o jego spłatę przed czasem. Sprawdź, czy wcześniejsza spłata kredytu się opłaca!

Bez względu na rodzaj posiadanego zobowiązania finansowego, kredytobiorca ma prawo do jego wcześniejszej spłaty. Zadajesz sobie pytanie, czy warto zdecydować się na wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest jednym z najpopularniejszych produktów bankowych. Jego ogromną zaletą jest brak celowości - oznacza to, że pieniądze pochodzące z takiego kredytu możemy przeznaczyć na dowolnie wybrany cel. Dla jednych będzie to remont mieszkania, dla innych zakup samochodu, a dla jeszcze innych - wymarzone wakacje. W przypadku kredytu gotówkowego nie mamy obowiązku informowania banku, na co zostaną przeznaczone pożyczone środki.

Kredyt gotówkowy - dla kogo?

Aby móc otrzymać kredyt gotówkowy, konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z nich jest posiadanie zdolności kredytowej, czyli możliwości spłaty kredytu wraz z opłatami dodatkowymi. Podczas ustalania zdolności kredytowej klienta, bank weźmie pod uwagę przede wszystkim takie czynniki jak staż pracy, aktualne zarobki, miesięczne koszty utrzymania oraz wysokość innych zobowiązań finansowych. Przed wydaniem decyzji kredytowej pracownicy banku sprawdzą także historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Historia kredytowa obejmuje informacje na temat wszystkich zobowiązań finansowych klienta - zarówno aktualnych, jak i spłaconych w przeszłości.

Wcześniejsza spłata kredytu gotówkowego - przepisy prawne

Ustawa z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim gwarantuje każdemu kredytobiorcy możliwość wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego. Według tej ustawy, za kredyt gotówkowy może być uznany kredyt, który:

  • nie przekracza kwoty 255 550 zł;
  • został udzielony osobie prywatnej;
  • został udzielony na cel niezwiązany z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • został udzielony odpłatnie.

Czy warto zdecydować się na wcześniejszą spłatę kredytu gotówkowego?

Przed podjęciem decyzji o wcześniejszej spłacie kredytu gotówkowego, warto zastanowić się, czy takie rozwiązanie będzie dla nas opłacalne - http://kredytna4kolka.pl/wczesniejsza-splata-kredytu-samochodowego-czy-sie-oplaca/. Wcześniejsza spłata kredytu jest bardzo wygodna dla klienta, ale jednocześnie niekorzystna dla banku, który zarabia na odsetkach. Spłata przed terminem może być darmowa, jednak zdarza się, że banki zabezpieczają się na wypadek wcześniejszej spłaty, pobierając od klientów wysokie prowizje. Dlatego zawierając umowę kredytu, należy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Znajdziemy w niej informacje dotyczące tego, na jakich zasadach może nastąpić wcześniejsza spłata zobowiązania. Z zapisów umowy dowiemy się również, jaka jest wysokość ewentualnych kosztów, które będzie musiał ponieść kredytobiorca w przypadku spłaty całości kredytu lub jego części przed terminem określonym w umowie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące spłaty kredytu przed terminem, warto skontaktować się w tej kwestii z doradcą finansowym. Przydatne porady kredytowe znajdziesz również w serwisie http://kredytna4kolka.pl.

Kredyt gotówkowy to idealna propozycja dla osób, które potrzebują szybkiej gotówki na dowolnie wybrany cel. Przepisy prawne zapewniają każdemu kredytobiorcy możliwość wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego. Zanim jednak zdecydujesz się na spłatę zobowiązania przed terminem, pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z warunkami umowy kredytowej.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u