Jak przełamać się do prowadzenia auta?

05 marzec 2022
Autor:  Artykuł partnera
Jak przełamać się do prowadzenia auta?

Umiejętność prowadzenia samochodu, to w dzisiejszych czasach powszechność. Za kółkiem widzimy osoby młode, jak i starsze. Egzamin to jedno, a późniejsza praktyka jazdy autem to coś, co szlifujemy z biegiem lat. Niemniej zachodu kosztuje nas czas na jednoręki bandyta online, gdzie dysponujemy swoimi środkami. Zarówno gra lub nauka jazdy, może być dla niektórych trudna już na wstępie. Zobaczmy, jak sobie poradzić przed tym oporem i lękiem?

Zmagania z lękiem

Osób z różnymi zaburzeniami lękowymi jest wokół nas całkiem sporo. Jedni mogą panicznie bać się wysokości, inni ciasnych pomieszczeń lub pająków, a jeszcze inni odczuwają lęk przed prowadzeniem pojazdów czy nawet samą jazdą z kimś. Lęk ten w postaci chorobowej, inaczej amaksofobia, może mieć swoje podłoże w traumatycznych wydarzeniach z naszego życia. Może to być skutek wypadku, w którym braliśmy udział lub strata bliskiej osoby. Ten strach mogą wywołać także opowieści o wypadkach zasłyszane w dzieciństwie, zdjęcia ukazujące tragedię na drodze. Osoby zmagające się z innymi fobiami, mogą być bardziej podatne na tego typu lęk. Już nieraz wystarczy widok zakorkowanej samochodami ulicy, by odczuć fizyczne i emocjonalne zmiany w ciele. To może być arytmia, drżenie, zimne poty, napady paniki, silny stres, niepokój, czarne scenariusze z wypadkami w tle, ograniczenie prowadzenie pojazdów do minimum lub w ogóle unikanie samochodów na rzecz innych środków komunikacji. Tym, którzy cierpią na tego typu zaburzenia, potrzebna jest pomoc psychologiczna, psychiatryczna. Prócz poważnego lęku, może występować mniejszy opór przed prowadzeniem samochodów, który równie skutecznie odciąga nas od zapoznania się z tą umiejętnością. Nie musimy przeżywać silnych palpitacji serca, by unikać sposobności do nauki jazdy.

Profesjonalna pomoc

Jak wspomniano, w przypadku zaburzeń lękowych i silnych odczuć z tym związanych, powinniśmy się udać do specjalisty, by poznać genezę naszego lęku i wybrać najlepszą dla nas drogę na uwolnienie się od niego, czy też zmniejszenie skutków oddziaływania na nas tegoż lęku. Sesje z psychologiem czy terapeutą wymagają czasu, zdarza się również wprowadzenie farmakologii. Rozmowa i powrót do traumy związanej z tematem prowadzenia, czy w ogóle jazdy autem, może przynieść kluczowe informacje. Dzięki temu, można dobrać rodzaj techniki lub metodę pracy z osobą dotkniętą amaksofobią. Pomocne są także alternatywne, choć coraz częściej stosowane techniki np. hipnoza. Sesje z zaufanym psychologiem czy terapeutą, pomogą także innym osobom przed pokonaniem wewnętrznego, nieznanego oporu przed jazdą samochodem. Dotarcie do wspomnień lub przekonań na temat siebie czy danej czynności, będzie dużym krokiem do zmian, jakich potrzebujemy. Niskie poczucie własnej wartości, brak wiary we własne siły i umiejętności, może skutecznie, i to latami, ograniczać rozwój i normalne funkcjonowanie. Dlatego też warto szukać dla siebie wsparcia i profesjonalnej pomocy, aby powiększyć swój wewnętrzny komfort i skorzystać z różnych możliwości, jakie ma do zaoferowanie samo życie.

Praktyka czyni mistrza

W przypadku ograniczających przekonań, jak i lęku, warto postawić na praktykę. Co za tym idzie? Oswajanie się z nauką jazdy, prowadzenie pojazdu poprzez małe kroki takie, jak siadanie za kółkiem i zabawa w kierowanie, niczym dziecko, prowadzenie auta na małej, bezpiecznej przestrzeni w asyście kogoś bliskiego np. polna droga, duże podwórko, dodatkowe jazdy z instruktorem ze specjalnym przeszkoleniem psychologicznym. Podczas jazdy jako pasażer można poznawać zasady ruchu drogowego, zadawać pytania, zapoznać się także z budową i obsługą samochodu np. zatankować. Poza tym, można stosować różnego rodzaju wizualizacje i afirmacje, aby przeprogramować naszą podświadomość. To w niej bowiem kryją się nasz lęk i opór, więc praca z nią na różnych płaszczyznach i różnymi metodami, może przynieść szybsze efekty.



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u