Praca dla obywateli Ukrainy w Lublinie

05 kwiecień 2022
Autor:  Artykuł partnera
Praca dla obywateli Ukrainy w Lublinie

Lublin jest jednym z największych miast tuż przy granicy z Ukrainą, dlatego spora część uchodźców będzie chciała zatrzymać się właśnie w tym miejscu. Miasto odpowiednio przygotowało się na tę opcję i stworzyło warunki do poszukiwania pracy, która pozwoli im w tym niezwykle trudnym okresie na godne warunki życiowe. Możliwości do zarabiania pieniędzy są różne. Niektóre osoby spróbują swoich sił w nowe polskie kasyno online lub po prostu będą wykonywać jakieś prostsze prace, ale większość spróbuje swoich sił na polskim rynku pracy.

Dlaczego część uchodźców może zostać właśnie w Lublinie?

Kiedy w danym kraju wybucha wojna i obywatele są zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny, najczęściej udają się w kierunku krajów wyżej rozwiniętych i starają się pozostać jak najbliżej granicy. Celem podróży są większe miasta, które jednocześnie zapewnią odpowiednie warunki do życia, ale także szybki powrót do domu. Wszyscy zawsze mają nadzieję, że sytuacja kryzysowa jest jedynie tymczasowa i po kilku tygodniach będzie można wrócić do domu. Historia jednak pokazuje, że taki konflikty mogą trwać latami, a część uchodźców po wojnie nie ma już do czego wracać. Dlatego mogą zostać na dłużej, żeby zarobić na nowy początek lub wrócić i zaczynać od zera.

Lublin jest największym miastem wojewódzkim przy granicy z Ukrainą. Dlatego należy spodziewać się, że to właśnie do tej miejscowości przyjedzie dużo obywateli zza wschodniej granicy.

Na co mogą liczyć Ukraińcy w Lublinie?

Zdecydowano się na uruchomienie odpowiednich narzędzi, które wspomogą uchodźców w znalezieniu pracy, która będzie przynajmniej w pewnym stopniu odpowiadać ich wykształceniu i kompetencjom zawodowym. Zdecydowano się na ten krok przede wszystkim ze względu na możliwość wystąpienia zatrudnienia nieuregulowanego, które mogłoby mieć bardzo negatywne skutki długofalowe. Dlatego miejski Urząd Pracy w Lublinie już od początku marca zbiera oferty pracy od przedsiębiorców z Lublina i okolic. Kolejnym krokiem jest odpowiednie sklasyfikowanie ofert, dzięki czemu na podstawie wykształcenia i umiejętności danej osoby, będzie można jej zaoferować jak najbardziej odpowiadające stanowisko. Dołożono także wszelki starań do tego, żeby zminimalizować formalności dotyczące zatrudnienia takiego kandydata. Do tego zaprzęgnięto wolontariuszy, którzy pomogą w każdej sprawie.

Takie narzędzie powstało wskutek propozycji wychodzących od samych pracodawców, którzy wyrażają chęć zatrudnienia uchodźców, ale muszą mierzyć się z granicą w postaci różnic językowych i kulturowych, przez co bardzo trudno jest znaleźć odpowiednią osobę na dane stanowisko. Zmiany postępują w bardzo szybkim tempie, ale brak możliwości rejestracji w Urzędzie Pracy znacząco utrudnia odpowiednie sklasyfikowanie kompetencji danej osoby. W efekcie tego dochodziło do sytuacji, kiedy osoba, która mogłaby znaleźć zatrudnienie w swojej profesji, imała się najprostszych zajęć, byleby tylko coś robić. Na szczęście szybkie zmiany w prawie pozwalają już na o wiele przystępniejsze zatrudnianie uchodźców, a specjalne narzędzie uruchomione przez Urząd Pracy w Lublinie wykorzystuje to w odpowiedni sposób.

Praca na stałe, czy tymczasowa?

Tego nie wie nikt. Dlatego, jeśli ktoś zamierza zatrudnić kogoś z Ukrainy, powinien nastawić się na kilkumiesięczne zatrudnienie z możliwością wydłużenia o czas bliżej nieokreślony. Sytuacja jest aktualnie niemożliwa do przewidzenia - można wręcz powiedzieć, że losowa - niczym w grach losowych, gdzie wykorzystuje się bonus bez depozytu. Jedno jest pewne - jeśli ktoś otrzyma pracę dostosowaną do swoich kwalifikacji, to z pewnością zostanie przy niej tak długo, jak tylko będzie mógł.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u