Co wydarzyło się na rynku kryptowalut w 2021 roku?

05 maj 2022
Autor:  Artykuł partnera
Co wydarzyło się na rynku kryptowalut w 2021 roku?

Coraz częściej się zdarza, że kasyna online oferujące nam darmowe spiny bez depozytu za rejestrację, wprowadzają do swojej oferty kryptowaluty. To też sprawia, że coraz więcej osób interesuje się crypto. Zeszły rok obfitował w sporo ciekawych wydarzeń w tej branży, więc postanowiliśmy przyjrzeć się temu, co wydarzyło się na rynku kryptowalut w 2021 roku.

Ogromny skok kryptowalut

Zaczynamy chyba od najważniejszego wydarzenia, które w zasadzie trwa cały czas. Z końcem 2020 i początkiem 2021 roku nastąpił gwałtowny skok wartości większości kryptowalut. Pod koniec grudnia 1 BTC wart był mniej niż 100 tysięcy złotych. Tymczasem już w marcu było to 235 tysięcy, zaś najwyższa wartość bitcoina w historii zanotowana została w listopadzie, gdy 1 BTC kosztował ponad 260 tysięcy złotych. Co prawda z końcem zeszłego roku spadł on poniżej 170 tysięcy, jednak wielu ekspertów zapowiada kolejne wzrosty w 2022 roku. Podobnie wygląda sprawa z Etherem. Pod koniec 2020 roku wart był on mniej niż 5 tysięcy, zaś w rekordowym momencie było to ponad 19 tysięcy! Bardzo dużo kryptowalut zyskało na wartości na przełomie maja i czerwca, jak i również na przełomie października oraz listopada. Była to dla wielu osób okazja do zdobycia sporego kapitału.

Media i tweety z wielką mocą

Nie da się ukryć, że w przeciwieństwie do klasycznych walut, crypto są o wiele bardziej podatne na wiadomości medialne. Idealnym tego przykładem jest Elon Musk, który swoimi tweetami był w stanie nagle zwiększyć kurs bitcoina i dogecoina. Znany miliarder za pośrednictwem Twittera dzieli się ze światem nie tylko swoimi przemyśleniami, lecz i decyzjami finansowymi, projektami Tesli oraz SpaceX. Gdy ogłosił, że Tesla kupuje BTC i będzie przyjmować zapłatę w tej kryptowalucie, kurs BTC znacząco wzrósł. Potem zaś w trosce o środowisko Tesla wycofała się ze wspierania BTC, co odbiło się od razu na kursie. Pokazuje to, że istnieje bardzo duża grupa inwestorów i spekulantów, którzy są niezwykle podatni na działania mediów.

Salwador z bitcoinem

Choć wiele krajów zapowiadało wprowadzenie BTC jako oficjalnej waluty, to dopiero Salwador stał się pierwszym państwem, które oficjalnie tego dokonało. Od kilku miesięcy mieszkańcy tego kraju, jak i przyjezdni mogą korzystać z bitcoinów podczas płatności elektronicznych w sklepach, kawiarniach, restauracjach. Tamtejszy rząd zakupił na początek sporą część bitcoinów, które podzielił między mieszkańców. Każda chętna osoba dostała dostęp do aplikacji rządowej, gdzie na starcie pojawiło się 30 dolarów w bitcoinach. Zdaniem lokalnych władz takie rozwiązanie ma zwiększyć dostęp do usług bankowych, dać mieszkańcom szansę na oszczędności na wymianie walut

Chiny rezygnują z kryptowalut

W zupełnie innym miejscu znajdują się obecnie Chiny. Kraj ten przez kilka lat przodował w wydobywaniu bitcoinów i innych kryptowalut. Powstały nawet oficjalnie kopalnie. Jednak w zeszłym roku rząd chiński zakazał wydobycia i korzystania z crypto. Ich zdaniem służy to do oszustw, prania brudnych pieniędzy i nielegalnych interesów. Przez decyzje władz, liczne kontrole i konfiskaty tamtejszy rynek kryptowalut upadł. Jeszcze jesienią 2020 roku aż 2/3 wszystkich bitcoinów wydobywane było w Chinach, a teraz jest to poziom bliski 0. Z sytuacji tej skorzystały przede wszystkim Stany Zjednoczone, Kazachstan, kraje Ameryki Południowej.

Ponadto w 2021 roku mieliśmy do czynienia z wprowadzeniem kryptowalut na PayPalu, innych portfelach elektronicznych, z rekordowym włamaniem do DeFi, uruchomieniem EIP-1559 w Ethereum, sporym zainteresowaniem NFT czy też wejściem Coinbase na giełdę.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u