Kto będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2025 roku?

12 maj 2022
Autor:  Artykuł partnera
Kto będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2025 roku?

Za około trzy lata Polacy ponownie pójdą do urn i wybiorą nowego prezydenta. Do wyborów jeszcze kawał czasu, jednak już teraz u legalnych bukmacherów można obstawić pierwsze zakłady dotyczące kandydatów w wyborach prezydenckich. Sprawdźmy, jak wyglądają kursy dla potencjalnych kandydatów w poszczególnych partiach politycznych.

W 2020 roku z pandemią w tle odbyły się nietypowe dla nas wybory prezydenckie. W drugiej turze z niewielką przewagą wygrał Andrzej Duda, pokonując Rafała Trzaskowskiego z opozycyjnej partii. Kolejne wybory zaplanowane są na 2025 roku.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obecny prezydent nie będzie mógł wziąć udziału w wyborach. Zgodnie z polską Konstytucją, prezydent może sprawować swoje obowiązki maksymalnie przez okres dwóch kadencji. Duda swoją prezydenturę rozpoczął w 2015 roku i pięć lat później został ponownie wybrany, przez co nie będzie mógł pojawić się na liście kandydatów w 2025 roku.

Mimo że do wyborów pozostały jeszcze trzy lata i w obecnych realiach bardzo dużo może zadziać się na polskiej scenie politycznej, jednak legalny bukmacher Betfan przygotował ofertę kursową dotyczącą kandydatów z poszczególnych partii.

Obecnie partią rządzącą jest Prawo i Sprawiedliwość, dlatego czysto teoretycznie kandydat z PiS ma największe szanse na wygraną w wyborach. Przyglądając się ofercie bukmacherów można zauważyć że największe szanse na udział w wyborach ma Beata Szydło, udział byłej premier w wyborach można obstawić po kursie 3.00. Wysoko w hierarchii jest także obecny premier i kurs na Morawieckiego to 5.00. W czołówce są także Elżbieta Witek (7.50), Małgorzata Wassermann (8.00) oraz Mariusz Błaszczak (10.00).

W Partii Koalicji Obywatelskiej (KO) największe szanse na udział w wyborach ma oczywiście Rafał Trzaskowski, który w 2020 roku był bliski wygrania wyborów. Kurs na to, że aktualny prezydent Warszawy ponownie weźmie udział w wyborach to 2.30. Tuż obok niego jest Donald Tusk, który niedawno wrócił na polską scenę polityczną i niewykluczone, że jego aspiracje sięgają po najwyższy urząd w Polsce. Kurs na Tuska to 2.75. Bukmacher Betfan uważa, że przytoczona dwójka to pewniaki z partii KO. Kurs na następnego w hierarchii Borysa Budkę wynosi 25.00.

Lewicę w wyborach prezydenckich najpewniej będzie reprezentował Adrian Zandberg, który również stawał w szranki po fotel prezydencki. Kurs na Zandberga to 2.25. Niewykluczone, że możliwość udziału w wyborach otrzyma Robert Biedroń. W jego przypadku kurs wynosi 7.25.

Swojego kandydata w wyborach prezydenckich wystawi również Konfederacja. Zgodnie z kursami bukmacherskimi oraz opinią ekspertów, największe szanse na start ma Krzysztof Bosak, który reprezentował partię w 2020 roku. Kurs na ponowny start Bosaka to 2.25. Niski kurs stoi także przy nazwisku Sławomira Mentzena, który coraz śmielej radzi sobie na polskiej scenie politycznej i kurs na jego udział jest niewiele większy od Bosaka i wynosi 2.75.

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) najpewniej znów postawi na Władysława Kosiniaka-Kamysza, który również startował w 2020 roku i przyniósł marny skutek. Kurs na to, że ponownie weźmie udział w wyborach to 2.50. Trudno wskazać innego kandydata z ugrupowania PSL. Wśród pretendentów do startu w wyborach wymienia się jeszcze Waldemara Pawlaka (3.75), a także Piotra Pogorzelskiego (7.50).

Kandydatów poznamy najpewniej w 2024 roku, dlatego typowanie w tym momencie stanowi tylko i wyłącznie rodzaj zabawy. Warto być na bieżąco z aktualną sytuacją na scenie politycznej, bo niewykluczone, że nominacje w wyborach otrzyma kandydat, na którego wystawiono teraz bardzo wysoki kurs. Kto wygra bój o najważniejszy urząd w kraju? Zasady gry w pokera uczą, że należy poczekać do końca rozdania z wyłonieniem zwycięzcy. Często najwięksi faworyci odpadają z kretesem. Z całą pewnością zobaczymy jeszcze wiele roszad i zmian wśród kandydatów.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u