Kredyt hipoteczny – które dokumenty musimy przygotować?

14 kwiecień 2020
Kredyt hipoteczny – które dokumenty musimy przygotować?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które nie tak łatwo dostać. Bank ma bowiem wysokie wymagania w stosunku do swoich klientów.

Aby mieć szansę na kredytowanie, musisz udowodnić, że masz odpowiednio wysoką zdolność kredytową oraz wystarczający wkład własny. Najbardziej uciążliwe według wielu osób są jednak formalności, które powodują, że ubieganie się o kredyt hipoteczny nieubłaganie się przeciąga. Żeby przyspieszyć ten proces, warto zawczasu zgromadzić odpowiednie dokumenty. Które z nich są najważniejsze?

Staranie się o kredyt hipoteczny (najnowsze oferty znajdziesz na Totalmoney) to proces długotrwały, dlatego warto na każdym kroku szukać sposobów na jego przyspieszenie. To szczególnie istotne, jeśli zależy Ci na czasie w kwestii zakupu nieruchomości. Żeby dodatkowo nie przeciągać oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej przez bank, powinieneś upewnić się, że składasz komplet dokumentów. Brak nawet jednego elementu może spowodować, że bank będzie wzywać Cię do uzupełnienia dokumentacji, co spowoduje wydłużenie starania się o kredyt.

Kredyt hipoteczny – jakie są rodzaje dokumentów?

Nie ma jednej listy dokumentów, której będzie wymagał każdy bank od swoich klientów. Wiele zależy więc od tego, którą instytucję wybierzesz oraz na co zamierzasz przeznaczyć kredyt hipoteczny. Warunki często są jednak dość uniwersalne. Każdy bank wymaga dostarczenia czterech rodzajów dokumentów:

• dokumentu potwierdzającego tożsamość,

• dokumentów bankowych,

• dokumentów pozwalających na przeanalizowanie zdolności kredytowej,

• dokumentów dotyczących zakupowej nieruchomości.

Kredyt hipoteczny – jaki dokument tożsamości?

Każdy bank wymagać będzie przestawienia dokumentu tożsamości, który pozwoli zweryfikować, czy dane podane we wniosku zostały wpisane poprawnie. Najczęściej jest to ważny dowód osobisty, jednak niekiedy banki dodatkowo proszą o dołączenie do zestawu dokumentów skanu paszportu lub prawa jazdy.

Kredyt hipoteczny – jaki wniosek muszę wypełnić?

Nie ma jednego wzoru wniosku, który możesz wypełnić, aby dostać kredyt hipoteczny. Żeby dowiedzieć się, który formularz jest odpowiedni, powinieneś skonsultować się z przedstawicielem banku. Wraz z formularzem powinieneś również poprosić o gotową listę innych dokumentów, które potrzebne są właśnie w banku, w którym starasz się o przydzielenie środków.

Zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym – jakie dokumenty?

Aby ocenić Twoją zdolność kredytową, bank bierze pod uwagę szereg czynników, dlatego do wniosku musisz dołączyć wiele różnych dokumentów. Jakich najczęściej oczekują banki:

• oświadczenie o otrzymywanych dochodach,

• zaświadczenie o źródle dochodów,

• skan umowy o pracę,

• pełen wyciąg z rachunku bankowego, na który otrzymujesz wynagrodzenie,

• PIT 37 z ostatnich dwóch lat wraz z poświadczeniem, że został dostarczony do Urzędu Skarbowego.

Poza tymi dokumentami konieczne mogą się również okazać dodatkowe elementy.

1. Jeśli otrzymujesz świadczenia społeczne, powinieneś dodać zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

2. Jeśli zmieniałeś pracę w ciągu ostatniego pół roku, powinieneś również dołączyć drugą umowę o pracę lub świadectwo pracy wydane przez poprzedniego pracodawcę.

Na kredyt masz też szansę, jeśli zarabiasz na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. W takim przypadku wśród dokumentów powinny znaleźć się:

• zaświadczenie o zatrudnieniu oraz dochodach,

• rachunki wystawiane z tytułu umowy cywilnoprawnej,

• pełen wyciąg bankowy z konta, na które wpływa wynagrodzenie z tytułu realizowanej umowy,

• PIT 37 z ostatnich dwóch lat wraz z potwierdzeniem dostarczenia dokumentu do Urzędu Skarbowego.

O kredyt hipoteczny może też starać się osoba prowadząca działalność gospodarczą. Jakie dokumenty należy skompletować w takim przypadku? Powinny być to:

• poświadczenie nadania numerów REGON oraz NIP,

• zaświadczenie o uzyskaniu wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,

• oryginał zaświadczenia o niezaleganiu z tytułu składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych,

• oryginał zaświadczenia o niezaleganiu w zakresie zobowiązań podatkowych otrzymany w Urzędzie Skarbowym,

• PIT za poprzedni rok obrachunkowy prowadzenia działalności.

Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty dotyczące nieruchomości

Zakres dokumentów, które trzeba dostarczyć do banku, zależy w dużej mierze od tego, jaki rodzaj nieruchomości chcesz zakupić. Powinieneś dowiedzieć się więc w oddziale instytucji, które dokumenty będą niezbędne w Twoim przypadku.

Kredyt hipoteczny – w którym banku?

Mimo że proces kompletowania dokumentacji jest długi i żmudny, nie kieruj się ułatwieniami w tym zakresie, kiedy wybierasz kredyt hipoteczny. Kalkulator kredytowy będzie znacznie lepszym doradcą w tej sytuacji. Pamiętaj, że najważniejsze są koszty oraz warunki kredytowania, a nie uciążliwość starania się o przyznanie zobowiązania.

TAGI
Katarzyna Mayer Bzowa

Nieważne, czego pragniesz - na świecie jest na to miejsce ...

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u

Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszego portalu bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia, więcej informacji na temat zarządzania plikami cookies znajdziesz w Polityce prywatności.