W związku z opublikowaniem nowych tablic średniego dalszego trwania życia, wielu emerytów składa do ZUS wnioski o przeliczenie świadczenia. Większość z tych wniosków nie ma jednak podstaw i zakończy się decyzją odmowną. Dlaczego tak się dzieje?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył udostępnianie Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IoSKU). Podobnie jak w ubiegłym roku, stan konta można sprawdzić tylko na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Od września maleje średnia płaca w kraju, a to oznacza, że niższe będą także limity kwoty jaką mogą dorobić wcześniejsi emeryci i renciści. Jeśli je przekroczą ich świadczenie może być pomniejszone a nawet zawieszone.
Do końca lutego osoby które są na rencie albo wcześniejszej emeryturze a pracują, powinny poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Ci, którzy tego nie zrobią mogą nawet stracić świadczenie.
W trzecim kwartale tego roku przychody Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z tytułu składek były nadal bardzo wysokie patrząc rok do roku. Przypis składek od stycznia do września był o 9 proc. wyższy niż w analogicznym okresie 2018 r.
Kobiety z rocznika 1953, które przeszły w 2008 r. na wcześniejszą emeryturę, zachowały prawo do korzystnego przeliczenia świadczenia – tak zadecydowali sędziowie Trybunału Konstytucyjnego. Mogą one zyskać nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Komitet Protestacyjny Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów poinformował o przyjęciu harmonogramu działań protestacyjnych. Funkcjonariusze od wtorku, 10 lipca, oflagowali jednostki i nie wypisują mandatów w sytuacjach, gdy można stosować pouczenia. Protest od 16 lipca rozszerzy się również o funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej i Służby Celno-Skarbowej.
W związku z tym, że 1 października wejdą w życie przepisy o obniżeniu wieku emerytalnego, w części placówek Poczty Polskiej pojawią się dyżurne stanowiska ZUS, w których będzie można zasięgnąć informacji na ten temat.