Choć w polskich szkołach brakuje nauczycieli, to jest jednak taki obszar, gdzie ich liczba wzrasta. Chodzi o alternatywną dla tradycyjnego systemu szkolnego edukację domową, z której w tym roku szkolnym korzysta już rekordowa liczba ponad 48 tys. uczniów. Tym samym ich nauczycielami stają się rodzice lub opiekunowie.
Strajk nauczycieli trwa już prawie dwa tygodnie i nic nie wskazuje na to, by miał się szybko zakończyć. Wczorajsze rozmowy związków zawodowych z rządem po raz kolejny zakończyły się fiaskiem – obie strony pozostają przy swoich stanowiskach.
Bartłomiej Woś został najsłynniejszym wuefistą w Polsce. Jego nazwisko pojawiło się w prasie i telewizji w związku z tak zwaną "aferą facebookową". Ktoś napisał donos do dyrektora szkoła w której pracuje, że nauczyciel zamieszcza obraźliwe memy na swoim osobistym koncie na facebooku. Sprawa trafiła do Kuratorium Oświaty, wszczęto postępowanie wyjaśniające. Po miesiącu jest decyzja.
15 proc. podwyżki dla nauczycieli w ciągu trzech lat, zmiany w Karcie Nauczyciela, ciepłe posiłki w każdej szkole i przywrócenie do szkół opieki stomatologicznej - zapowiedziała minister edukacji Anna Zalewska. Dodała, że zakończył się formalny etap reformy, zmieniającej strukturę szkolną.
Nauczycieli jest w Polsce blisko 680 tys., ponad 82 proc. z nich to kobiety, średnia wieku polskiej nauczycielki to ponad 43 lata. 14 października przypada ich święto - Dzień Edukacji Narodowej.
Protesty przeciwko wprowadzaniu reformy systemu oświaty zorganizuje we wszystkich miastach wojewódzkich Związek Nauczycielstwa Polskiego. Pikiety mają się odbyć w poniedziałek 10 października, przed urzędami wojewódzkimi.