Wiktoria Krokos, czteroletnia dziewczynka z Zielonej Góry, walczy z neuroblastomą w IV stadium z przerzutami do kości i szpiku kostnego. Dziewczynka przeszła już kilka cykli chemioterapii, ale wymaga dalszego leczenia, które jest kosztowne i wyczerpujące dla jej rodziny.
Każdego roku 1000 dzieci w Polsce i 400 000 dzieci na całym świecie słyszy diagnozę - nowotwór. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i pomocy finansowej większość z nich, bo aż 85%, może zostać wyleczona.
Nowotwory tylko w ciągu jednego roku są przyczyną śmierci ponad 2,5 tysiąca Lubuszan, co stanowi średnio 25% wszystkich zgonów w województwie lubuskim.
Chemioterapie, wyjazdy na badania, leki wzmacniające... Wójt Gminy Świdnica Krzysztof Stefański walczy z rakiem. Mieszkańcy postanowili zjednoczyć się i zorganizowali zbiórkę pieniędzy na leczenie. To nie jedyne przedsięwzięcie, które zaplanowali, aby pomóc wójtowi.
W gorzowskim szpitalu po raz pierwszy zastosowano terapię promieniotwórczym radem. Tę metodę leczenia stosują nieliczne ośrodki w Polsce.
LOW NFZ wspólnie ze Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej "BOKSING" przy okazji Dnia Kobiet zachęcał do regularnego wykonywania badań cytologicznych. Zachęcał nietypowo. Motywem przewodnim była walka. Walka z przeciwnikiem, walka ze samą sobą, walka z nowotworem. Walki podjęły się panie, które na co dzień pokonują przeciwników za pomocą pięści.
Systematyczne badania mogą zapobiec bardzo wielu chorobom. Niestety Polacy nie korzystają nawet z tych darmowych. Szkoda, ponieważ wcześnie wykryty nowotwór np. szyjki macicy jest wyleczalny. Pacjentki albo nie mają czasu, albo nie mają do tego głowy.
Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia udostępnił na stronie internetowej anonimową ankietę dotyczącą realizacji programu profilaktyki raka szyjki macicy.