Upalne dni oraz niska suma opadów sprzyjają rozwojowi pożarów lasów, oraz suchych traw na nieużytkach. Tym razem strażacy zostali wezwani do Jeleniowa, gdzie płoną pojedyncze małe drzewka oraz suche trawy.

Do zdarzenia doszło w środę, 22 sierpnia, krótko po godzinie 14:00. To właśnie wtedy do dyżurnego operacyjnego zielonogórskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze traw i lasku w miejscowości Świdnica. Ogień niebezpiecznie zbliżał się do budynku mieszkalnego. Cała wieś została odcięta od prądu.

Do pożaru doszło w niedzielę, 19 sierpnia. O godzinie 13:30 dyżurny operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Słubicach odebrał zgłoszenie o pożarze nieużytków w pobliżu Kłopotu. Słup dymu był widoczny już z kilkunastu kilometrów. Ogień szybko rozprzestrzenił się na powierzchnię 1,5 hektara.

W poniedziałek, 6 sierpnia, o godzinie 12:39 do dyżurnego operacyjnego krośnieńskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o pożarze nieużytków przy wsi Chyże koło Krosna Odrzańskiego. Do akcji zadysponowano łącznie 11 zastępów straży pożarnej oraz samolot gaśniczy. Spłonęło 15 hektarów nieużytków.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 6 sierpnia. Około godziny 12:15 do dyżurnego operacyjnego krośnieńskich strażaków wpłynęło zgłoszenie o niebezpiecznym pożarze traw na nieużytkach w pobliżu miejscowości Chyże.

Do pożaru doszło w poniedziałek, 9 lipca. Po godzinie 14:00 dyżurny operacyjny Powiatowego Stanowiska Kierowania w Krośnie Odrzańskim odebrał niepokojące zgłoszenie. W pobliżu miejscowości Retno paliły się nieużytki. Ogień już wtedy zdążył objąć dużą powierzchnię. Sytuacja była bardzo dynamiczna, a pożar z minuty na minutę mocno się rozprzestrzeniał. Strażacy szacują, że łącznie spłonęło ponad 30 hektarów traw, lecz powierzchnia z pewnością była o wiele większa.

Do zdarzenia doszło w środę, 20 czerwca. Po godzinie 17:00 dyżurny operacyjny gorzowskich strażaków odebrał zgłoszenie o pożarze trawy przy linii kolejowej w miejscowości Motylewo (gmina Bogdaniec). Sytuacja była niebezpieczna, ponieważ ogień bardzo szybko zbliżał się do pobliskich zabudowań.

Pierwsze zgłoszenie wpłynęło w sobotę, 7 kwietnia, około godziny 14:30. Na poradzieckim poligonie w Nowej Jabłonie (powiat żagański) płonęło około 100 hektarów nieużytków. W kulminacyjnym momencie na miejscu pracowało wiele zastępów straży pożarnej oraz samoloty gaśnicze. Sytuację utrudnia fakt, że ze względu na zagrożenie niewybuchami odstąpiono od działań gaśniczych z ziemi.

Strona 1 z 2

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u