Pracownicy uniwersyteckiego Biura Rekrutacji będą do dyspozycji zainteresowanych uczniów i nauczycieli przez całe dwa dni targowej imprezy.
Zielona Góra, 6 marca 2018 r.(wtorek)
1. Wydział Mechaniczny Zakład Inżynierii Biomedycznej
Pokaz "Chirurgia po inżyniersku - innowacyjne techniki w medycynie"- zainteresowani będą mogli zabawić się w chirurga i przeprowadzić zabieg usunięcia ciała obcego z modelu- misia- przy użyciu prawdziwego laparoskopu. Ponadto zaprezentujemy implanty kostne oraz jeżeli będzie wystarczająca ilość miejsca, możemy zorganizować warsztaty z szycia nićmi chirurgicznymi oraz wkręcania stabilizatora w kość.
2. Wydział Artystyczny Instytut Muzyki
Prezentacja oferty edukacyjnej Instytutu Muzyki (prezentacja PowerPoint, ulotki, nagrania z koncertów),
Prezentacja krótkiego filmu o Instytucie Muzyki (4').
Prezentacja możliwości przykładowego instrumentu - trąbki
3. Wydział Zamiejscowy w Sulechowie
* Instytut Nauk o Żywności i Agrotechniki
„Niezła zadyma” - Kuchnia molekularna z wykorzystaniem ciekłego azotu
„Chemia wisi w powietrzu” - Pokazy chemiczne
* Instytut Administracji i Turystyki
„Nowe trendy w turystyce- o aplikacjach turystycznych słów kilka (geocaching, drive app, quest)” – prezentacja miejskich aplikacji turystycznych/na czym polega nowoczesne zwiedzanie.
Zielona Góra, 7 marca 2018 r.(środa)
1. Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska
* Zakład Technologii Wody Ścieków i Odpadów
Pokaz laboratoryjny
W ramach pokazu przeprowadzone zostaną w skróconej wersji przykładowe zajęcia laboratoryjne z zakresu technologii wody. Przeprowadzone zostaną procesy koagulacji, sedymentacji i filtracji wody. Przebieg procesów będzie kontrolowany na podstawie pomiaru parametrów wody (oznaczenie żelaza i mętności wody). Celem pokazu jest włączenie uczniów odwiedzających targi do wykonywania doświadczeń. Zaprezentowane zostaną sprawozdania z ćwiczeń laboratoryjnych w zakresie związanym z pokazem oraz przykładowe projekty stacji uzdatniania wody.
* Architektura
Pracownicy Katedry Architektury i Urbanistyki oraz studenci kierunku architektura zaprezentują ideę „zrównoważonego rozwoju” w projektowaniu architektonicznym i urbanistycznym. Idea nawiązuje do humanizacji środowiska oraz uznaje potrzeby funkcjonowania człowieka w zgodzie z naturą i uwzględnia ograniczenie nieodwracalnych skutków przekształceń środowiska naturalnego. Problematyka ta była przedmiotem zadania naukowo-badawczego pt.: „Proekologiczny, doświadczalny zespół zabudowy atrialnej” podjętego przez zespół pracowników naukowo-dydaktycznych pod kierownictwem prof. Z. Bacia w Katedrze Architektury i Urbanistyki na WBAiIŚ UZ. Zmiana w podejściu do kształtowania zespołów mieszkalnych i osiedli zaprezentowana zostanie na przykładzie zespołu zabudowy złożonego 18 budynków w zabudowie atrialnej przeznaczonych dla samotnych matek z dziećmi i osób starszych atrialnej realizowanego we wsi Krzywa w gminie Nowogród Bobrzański przez Fundację Wzajemnej Pomocy „Arka” z pomocą studentów z Koła Naukowego „Architektura w Przestrzeni Zrównoważonej” w ramach LETNICH I JESIENNYCH SZKÓŁ ARCHITEKTURY. W trakcie targów Edukacyjnych ABSOLWENT 2018 będą także budowane modele przestrzenne w dwóch skalach: architektonicznej (ARCHI-Lab) - domów atrialnych i urbanistycznej (URBAN-Lab) dot. fragmentów miasta (papier/pianka/tektura).
Druga część dotyczyć będzie idei projektowania parametrycznego z użyciem narzędzi cyfrowych i ich roli w architekturze XXI na przykładzie projektu pawilonu. Projekt zostanie zademonstrowany w postaci modelu cyfrowego opartego na zapisie parametrycznym Non Uniform Rational B-Spline (NURBS), który umożliwia wizualny język skryptowy dostępny w aplikacjach programów Rhinoceros-Grasshopper oraz tradycyjnego modelu fizycznego wykonanego z papieru/tektury.
* Instytut Budownictwa
- pokaz skaningu termograficznego.
2. Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii
„Z MATEMATYKĄ W PRZYSZŁOŚĆ”
Na warsztatach zapoznamy uczestników z ciekawymi zagadnieniami i osiągnięciami wielkich matematyków pokazując w ciekawy, zrozumiały sposób jak bardzo matematyka nas otacza i jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poprzez eksperymentowanie kartką papieru, kostkami, klockami i balonami w praktyczny sposób rozwiązywać matematyczne problemy.
Ponadto opowiemy o :
Czy trudno jest studiować na matematykę?
Dlaczego warto studiować matematykę na UZ?
Koniec studiów i co dalej?
Zatrudnię matematyka od zaraz!
Branże dla absolwenta „Królowej Nauk”: IT, bankowość, finanse, consulting, edukacja, ubezpieczenia, przemysł
3. Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu – dr Ewa Skorupka
Zakładanie i zdejmowanie szwów chirurgicznych w wykonaniu uczestników Mistrzostw Polski w Szyciu Chirurgicznym Studentów Medycyny;
Prezentacja sprzętu wykorzystywanego w praktycznym nauczaniu na kierunku pielęgniarstwo (wkłucie dożylne, domięśniowe);
Prezentacja narzędzia diagnostycznego do oceny funkcjonalnej pacjenta: Functional Movement System (FMS).
Gorzów, 13 marca 2018 r. (wtorek)
1. Biuro Promocji
2. Biuro Rekrutacji
3. Wydział Zamiejscowy w Sulechowie – kuchnia molekularna
Gorzów, 14 marca 2018 r. (środa)
1. Biuro Promocji
2. Biuro Rekrutacji
Wydział Artystyczny – jak w Zielonej Górze
Wystawcy zabiorą ze sobą klawiaturę midi. Jest to klawiatura, która wygląda jak mały syntezator - można ją podłączyć do komputera. Zaproponują uczestnikom zabawę muzyczną.