Karetka w każdej gminie i Fundusz Ochrony Ludności, czyli rząd obiecuje

14 czerwiec 2022
Autor: 
Karetka w każdej gminie i Fundusz Ochrony Ludności Fot. Redakcja, MSWiA

Karetka w każdej gminie, Fundusz Ochrony Ludności i korpus ratowników medycznych w straży pożarnej. To nowe obietnice rządu ogłoszone dziś na konferencji.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się dziś specjalna konferencja prasowa Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego, ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego oraz sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Wąsika.

Karetka w każdej gminie

Rząd chce wprowadzić nową Ustawę o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Jednym z jej elementów jest program "Karetka w każdej gminie".

- Stawiamy mocno na ratownictwo medyczne, by pomoc dla ludzi w sytuacji krytycznej była szybka, natychmiastowa i skuteczna. Naszym celem jest, by każda gmina w Polsce miała nie tylko wyposażoną karetkę, ale również wyszkolonych ratowników medycznych. Najczęściej będą to ochotnicy z OSP - informuje Mariusz Kamiński, szef MSWiA.

Jak podkreślają rządzący, na przestrzeni najbliższych lat planuje się zakupić około 2800 karetek. - To z dnia na dzień nie powstanie, ale ten system trzeba budować i to nie tylko w oparciu o sprzęt, ale także o kadry - mówił Kamiński.

Fundusz Ochrony Ludności

Nowa ustawa to także utworzenie Funduszu Ochrony Ludności z 0,1 PKB, co w obecnych realiach oznacza około 3 miliardy złotych. Pół kwoty będzie do dyspozycji ministra spraw wewnętrznych, natomiast druga część trafi do wojewodów.

- Podnosimy wysokość zapomogi dla osób, które ucierpiały w wyniku klęsk żywiołowych z 6 tys. do 10 tys. zł. Podnosimy również wsparcie na odbudowę nieruchomości z 200 tys. zł na 300 tys. zł. Kolejną inwestycją, którą będziemy finansowali to Centra Powiadamiania Ratunkowego, czyli numer alarmowy 112 - wymieniał Mariusz Kamiński.

Obowiązkowe kursy pierwszej pomocy

Rząd w ramach Ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej przewiduje także wprowadzenie obowiązkowych kursów pierwszej pomocy dla uczniów szkół średnich. Będą one prowadzone przez licencjonowanych ratowników medycznych.

Przeczytaj też: Policja przerwała zlot samochodów w Gorzowie. Posypały się mandaty


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u