To pierwsza taka budowla w Polsce. W Szprotawie kładka z łopaty turbiny wiatrowej połączyła brzegi rzeki. Zobacz, jak wygląda konstrukcja.
Długo wyczekiwana kładka na rzece Szprotawa ułatwi komunikację pieszych i rowerzystów między ulicami Sienkiewicza i Chrobrego. Nie jest to jednak standardowa konstrukcja. Za element nośny posłużyła łopata z wyeksploatowanej turbiny wiatrowej.
Samorząd podkreśla, że to pierwsza taka budowla w Polsce.
– Pomysłodawcą jest Pan Andrzej Adamcio właściciel firmy Anmet, zajmującej się recyklingiem metali i materiałów kompozytowych, w szczególności wyeksploatowanych śmigieł turbin wiatrowych, które do tej pory trudno było poddać recyklingowi – mówi Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik.
Otwarcie już wkrótce
Obecnie trwają prace wykończeniowe. Wykonawca instaluje m.in. oświetlenie LED, które będzie zasilane z paneli fotowoltaicznych. Oficjalne otwarcie kładki planuje się na przełomie listopada i grudnia.
Przeprawa łącząca wschodnią i północną część miasta to element szerokozakresowego przedsięwzięcia opiewającego na kwotę 250 tysięcy złotych. Dodatkowo wybudowany zostanie ciąg pieszo-rowerowy oraz mini bulwar nadrzeczny (od kładki w górę rzeki Szprotawa do skweru przy Kościuszki).
Przeczytaj też: Wypadek koło Gorzowa. Osobówka uderzyła w dom. Dwie osoby są ranne