Według statystyk co czwarty Polak źle ocenia stan swojego wzroku. Spędzanie długich godzin przed ekranem i brak profilaktyki wad refrakcji sprawia, że jakość widzenia znacznie się pogarsza. Brak interwencji specjalisty może sprawić, że problem stanie się nieodwracalny. Dlatego w tym artykule podpowiemy Ci, co należy zrobić, jeśli zauważysz u siebie symptomy mogące świadczyć o wystąpieniu wady wzroku.
Objawy, które powinny zwrócić Twoją uwagę
Bardzo często pogorszenie widzenia postępuje powoli i trudno jest zauważyć je z dnia na dzień. Dlatego pacjenci zwracają się do lekarza okulisty dopiero, kiedy wada się znacznie pogłębia. Warto być wyczulonym na symptomy, takie jak:
- Niewyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali,
- pogorszenie widzenia z bliskiej odległości, które objawia, się np. problemami z czytaniem,
- szybkie męczenie się wzroku,
- problemy z utrzymaniem ostrości widzenia, konieczność intensywnego skupiania wzroku, mrużenie oczu,
- bóle oczu oraz głowy.
Wszystkie te symptomy powinny wzbudzić Twój niepokój i być skonsultowane z lekarzem okulistą. Warto także pamiętać o profilaktyce. Jeśli spędzasz dużo czasu przy komputerze, wyposaż się w okulary zerówki z filtrem światła niebieskiego, który ogranicza szkodliwy wpływ promieniowania pochodzącego z ekranów na narząd wzroku.
Wizyta u specjalisty
Pamiętaj, że nawet jeśli nie zauważasz u siebie symptomów pogorszonego widzenia, warto chodzić do lekarza okulisty regularnie. Osoby dorosłe powinny odwiedzać gabinet nie rzadziej niż raz na 2-3 lata. W przypadku dzieci warto udać się do kontroli nawet co roku. Należy się badać, ponieważ wprowadzenie pomocy optycznych przy wcześnie wykrytej wadzie wzroku może spowodować, że nie będzie się ona pogłębiać – a nawet może zostać cofnięta. Warto mieć także na uwadze, że wizyty u okulisty w ramach NFZ są darmowe, a badania bezbolesne i nieinwazyjne.
Dobór okularów korekcyjnych
Szkła okularowe dobiera się do wykrytej wady refrakcji. Na rynku są dostępne:
- Soczewki okularowe sferyczne – u krótkowidzów stosuje się szkła okularowe ujemne, natomiast u osób z dalekowzrocznością szkła dodatnie.
- Soczewki okularowe cylindryczne – ich specyficzna budowa pozwala nie tylko eliminować niewyraźne widzenie spowodowane krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, ale także likwiduje efekt „zamglenia” obrazu występujący przy astygmatyzmie.
- Soczewki okularowe progresywne, to idealne rozwiązanie dla osób z prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Umożliwiają one wyraźne widzenie zarówno z daleka, jak i z bliska oraz w odległościach pośrednich. Dzięki temu rozwiązaniu osobna para okularów do czytania przestaje być potrzebna.
A jeśli szukasz okularów korekcyjnych w niskich cenach, wejdź na wokularach.pl.
Inne funkcje, które warto rozważyć
Aby dodatkowo poprawić komfort i jakość widzenia, warto zastanowić się nad:
- szkłami fotochromowymi, które dopasowują się do natężenia światła, przez co częściowo zastępują również okulary przeciwsłoneczne,
- szkłami z powłoką antyrefleksyjną, która eliminuje uciążliwe odblaski,
- szkłami z filtrem UV, które ograniczają ilość szkodliwych promieni ultrafioletowych, które dostają się do oczu.
Wybierz modne oprawki
Pamiętaj, że noszenie okularów to nie przykra konieczność. Dobrze dobrane oprawki nie tylko dodadzą Ci stylu, ale mogą także zrównoważyć proporcje twarzy, przez co będzie ona wyglądać atrakcyjniej. Możesz zdecydować się na klasyczne owalne oprawki lub bardziej wyraziste i designerskie ramki kwadratowe. Niezwykle kobieco prezentują się okulary kocie, a fanom klasyki polecamy oprawki typu awiator lub okrągłe lenonki. Warte uwagi są oprawki Guess, nie tylko pięknie się prezentują, ale mają też świetną jakość.