Wygodny home office – jak urządzić biuro, by móc pracować efektywniej?

Współcześnie pojęcie takie jak „home office” stanowi dla wielu codzienność. Praca zdalna na dobre zagościła w kulturze wielu firm, tym samym przynosząc wielkie zmiany w życiu zawodowym niektórych osób. W dobie powszechności tego typu pracy stajemy przed koniecznością aranżacji biura w naszym własnym domu – zarówno od firmowego biura, tak samo od przestrzeni domowej powinno wymagać się spełniania najważniejszych zasad ergonomii.

Jednym z głównych założeń tej dziedziny jest przygotowanie swojego stanowiska pracy w taki sposób, aby odpowiadało ono potrzebom osoby, która będzie funkcjonować na nim przez nawet kilkanaście godzin. Większa część dnia spędzona w pozycji siedzącej skutecznie odbija się na kondycji fizycznej pracowników zdalnych. Celem ergonomicznego stanowiska pracy jest złagodzenie tych dolegliwości, nie doprowadzając przy tym do niekorzystnych zmian w organizmie w przyszłości.

Podstawowe zasady ergonomii i sposoby na ich wykorzystanie w przestrzeni domowej

Wymagania wobec biura domowego oraz firmowego są bardzo podobne. Przestrzeń powinna być przede wszystkim bezpieczna i wygodna dla użytkownika. Wśród najważniejszych zasad przy jego urządzaniu wymienia się przede wszystkim wielkość i wymiary, jakie powinno mieć biurko, dostęp do światła dziennego, dobre oświetlenie pokoju oraz zachowanie prawidłowej temperatury i wentylacji w pomieszczeniu. Według zasad ergonomii, dla każdego pracownika należy przewidywać co najmniej 13 m3 wolnej przestrzeni, a także 2 m2 wolnej powierzchni podłogowej. Okna powinny być wyposażone w specjalne przesłony, którymi można by było sterować automatycznie lub ręcznie – daje to dodatkowy komfort i możliwość stałego kontrolowania napływu światła. Bardzo korzystnie, by biurko było oświetlane światłem słonecznym i sztucznym, w zależności od pory dnia oraz zapotrzebowania. Jeżeli chodzi o temperaturę pomieszczenia, przyjęło się, że nie powinna być ona niższa niż około 18°C. Pomimo faktu, że obowiązujące przepisy nie określają temperatury maksymalnej, dobrze by była ona przede wszystkim komfortowa. W przypadku pracy siedzącej zaleca się, by mieściła się ona między 20 a 22,8°C, jednak w rzeczywistości jest to kwestia nad wyraz indywidualna.

Czy wygląd stanowiska pracy świadczy o sposobie jej wykonywania?

Praca biurowa dla większości oznacza długie godziny spędzone przy komputerze. Urządzając domowe biuro zgodnie z zasadami ergonomii, powinno się zwrócić uwagę także na meble jakimi dysponujemy lub które chcemy zakupić. Ergonomiczne biurko i krzesło to coś, czego nie może zabraknąć w żadnym pomieszczeniu przeznaczonym do pracy biurowej. Meble powinny mieć możliwość dostosowania się do preferencji danej osoby poprzez np. regulację wysokości (w przypadku biurka czy krzesła) oraz kąta nachylenia oparcia (w przypadku krzesła). Ciekawe propozycje mebli biurowych znaleźć można na stronie https://biurowemetalowe.pl/ – sklep oferuje mnóstwo ciekawych wariantów krzeseł, biurek oraz szaf, które można dowolnie ze sobą łączyć. Równie istotnymi elementami jest monitor i klawiatura. Monitor nie powinien być ustawiony bezpośrednio na blacie lecz na podkładce, przez co kąt obserwacji ekranu wyniesie około 20-50°. Aby chronić wzrok, zaleca się ustawienie monitora w odstępie około 40 cm od oczu; sam ekran powinien być ustawiony prostopadle do okna, aby światło słoneczne nie utrudniało pracy poprzez odbijanie się od jego powierzchni. Klawiatura powinna zaś leżeć na blacie bądź wysuwanej półce pod biurkiem. Bardzo istotnym elementem jest układ rąk pracownika – łokcie nie powinny „wisieć” nad biurkiem, a być oparte na podłokietnikach, zaś nadgarstki powinny stale podpierać się na biurku. W ten sposób można uniknąć przykrych dolegliwości związanych między innymi z zespołem cieśni nadgarstka. Dobrze przygotowane stanowisko pracy to komfort i bezpieczeństwo – to zaś powoduje lepszą jakość wykonywanej pracy. Home office może być bardzo efektywny; wszystko zależy jednak od podejścia danego pracownika do organizacji swojej przestrzeni i pracy.