Po piątkowej tragedii, jaka wydarzyła się w jednym z escape roomów w Koszalinie, w której zginęło 5 nastolatek a jeden mężczyzna został ciężko ranny – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudzinski zlecił kontrole wszystkich obiektów prowadzących taką działalność na terenie kraju. Lubuska straż pożarna we współpracy z policją już tego samego dnia rozpoczęła działania mające na celu ustalenie adresów oraz potencjalnych właścicieli takich pomieszczeń. W sobotę, 5 stycznia przeprowadzono wnikliwe kontrole – co wykazały?
– Po tej tragedii, która wydarzyła się w Koszalinie, jak wszyscy państwo wiecie, decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Joachima Brudzińskiego, zarządzone zostały natychmiastowe kontrole. – podaje Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak. Strażacy we wspólpracy z policją rozpoczęli od ustalenia lokalizacji takich instytucji a następnego dnia przeprowadzili wnikliwe kontrole, które miały za zadanie zapoznanie się z sytuacją bezpieczeństwa w takich pomieszczeniach. – W naszym województwie takie działania zostały podjęte natychmiast – dodaje Dajczak.
Takie czynności mają doprowadzić do sytuacji, w której ulegną zmianie przepisy prawa, które będą dostoswane do tego typu działalności. Do tej pory escape room mogliśmy zarejestrować tak, jak każdą firmę – w przypadku gdy posiadamy profil zaufany możemy to zrobić nie wychodząc z domu. Firmę rejestrujemy pod numerem 93.29.Z – jako pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna. Sekcja ta obejmuje szeroki zakres działalności kulturalnych, rozrywkowych i rekreacyjnych związanych z różnymi zainteresowaniami ogółu społeczeństwa. Co najgorsze nie musimy posiadać żadnych zezwoleń lub licencji.
Strażacy już w sobotę, 5 stycznia przeprowadzili kontrole w 4 escape roomach na terenie województwa lubuskiego. – W tych 4 miejscach, to jest 3 w Zielonej Górze i 1 na terenie miasta Gorzów Wielkopolski, nastąpiły bardzo szczegółowe, skrupulatne kontrole, które miały na celu sprawdzenie zachowania bezpieczeństwa pożarowego a w szczególności odpowiednich warunków ewakuacji. – przekazuje bryg. Patryk Maruszak – Lubuski Komendant Wojewódzki PSP.
Komendant Miejski PSP w Gorzowie Wielkopolski, już w sobotę podjął decyzję administracyjną, aby z użytkowania wyłączyć jeden z łącznie 7 pokoi zagadek, który był użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem budynku. Był urządzony na poddaszu w części nieużytkowej, w której po pochylni można było wejść na strych – gdzie odbywała się zabawa. – Niestety nie jest to zgodne ze sztuką budowlaną, nie są zachowane odpowiednie warunki ewakuacji w zwiazku z tym to pomieszczenie zostało wyłączone z eksploatacji decyzją administracyjną. – informuje bryg. Maruszak. Co do pozostałych lokalizacji a także tych pokoi, które pozostały w użytku – trwa postępowanie administracyjne.
7 stycznia, Komendant Miejski PSP w Zielonej Górze podjął decyzję administracyjną o wyłączeniu z eksploatacji całej działalności gospodarczej tj. 3 pokoi przy ulicy Groetgera w Zielonej Górze. – Nieprawidłowości, które zostały stwierdzone, na podstawie których wyłączono te lokale to są warunki zagrożenia życiu, warunki przy których mogą wystąpić problemy w ewakuacji, zaniżone wysokości klatek schodowych oraz występowanie materiałow palnych na drogach ewakuacyjnych. – przekazuje bryg. Patryk Maruszak.
Podczas przeprowadzania kontroli strażacy nałożyli również dwa mantady karne po 500 złotych każdy.
Dodatkowo Wojewoda zapowiedział przeprowadzenie kontroli w innych miejscach uczęszczanych przez dzieci i młodzież – Tragedia, która wydarzyła się w Koszalinie nakazuje mieć na uwadze miejsca rozrywki dla dzieci i młodzieży. Dla nas bezpieczeństwo jest priorytetem w każdym wymiarze dlatego postaramy się zwracać uwagę również na inne miejsca, np.: sale zabaw.