Najwyższe alerty IMGW. „Skutkiem mogą być lokalne podtopienia”

Poważna sytuacja hydrologiczna w regionie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego stopnia dotyczące wezbrań wody z przekroczeniem stanów alarmowych. 

Intensywne opady deszczu oraz spływ wód roztopowych spowodowały, że poziom wody w rzekach w województwie lubuskim znacznie wzrósł. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia dla południowego obszaru województwa.

Wysoki stan wód lubuskie

Najwyższy stopień ostrzeżenia został wydany dla trzech zlewni w województwie lubuskim: Czerna Wielka, Bóbr od Bobrzycy do ujścia (bez Kwisy i Czernej Wielkiej), Nysa Łużycka od Zgorzelca do ujścia. Drugi stopień ostrzeżenia wydano dla rzeki Bóbr od ujścia Kwisy do ujścia do Odry.

– W związku ze znaczącym wzrostem poziomu wód (skutkiem mogą być również lokalne podtopienia), prosimy mieszkańców zamieszkujących tereny w pobliżu rz. Bóbr o zachowanie ostrożności – napisał w mediach społecznościowych burmistrz Nowogrodu Bobrzańskiego Paweł Mierzwiak.

Poziom wody w rzekach lubuskie

Bieżącą sytuację na lubuskich rzekach można sprawdzić na stronie hydro.imgw.pl, gdzie prezentowane są aktualne dane dotyczące stanu wody w rzekach. Poniżej prezentujemy pomiary z godziny 19:00 z 26 grudnia 2023 roku z rzek, gdzie poziom wody przekroczył lub zbliżył się do stanu alarmowego:

  • Rzeka Bóbr – miejscowość Żagań: 430 cm (stan alarmowy: 400 cm),
  • Rzeka Bóbr – miejscowość Nowogród Bobrzański: 273 cm (stan alarmowy: 300 cm),
  • Rzeka Bóbr – miejscowość Szprotawa: 250 cm (stan alarmowy: 250 cm),
  • Rzeka Czerna Mała – miejscowość Iłowa: 208 cm (stan alarmowy: 200 cm),
  • Rzeka Skroda – miejscowość Przewóz: 345 cm (stan alarmowy: 340 cm),
  • Rzeka Lubsza – miejscowość Pleśno: 219 cm (stan alarmowy: 200 cm),

Przeczytaj też: Popowo, czyli polskie Las Vegas. To najlepiej rozświetlona wieś w kraju (ZDJĘCIA)