Zielone Raje na wyciągnięcie ręki – nowa aplikacja mobilna odkrywa piękno parków Łużyc

Wystartowała aplikacja mobilna „Zielone Raje”. Pozwala odkrywać najpiękniejsze parki i ogrody Łużyc – po stronie niemieckiej i polskiej. Wystarczy smartfon lub tablet. Zwiedzanie obejmuje dziewięć kompleksów parkowo-pałacowych – od Cottbus, przez Zieloną Górę, po Bautzen.

Spacer z przewodnikiem w kieszeni

Aplikacja „Zielone Raje” to multimedialny przewodnik po dziewięciu trasach spacerowych. Użytkownicy mają do dyspozycji interaktywne mapy z zaznaczonymi atrakcjami, Na miejscu można korzystać z nagrań audio, filmów, ciekawostek, opisów, a nawet mini-gier. Wszystko to, aby zwiedzanie było jeszcze bardziej angażujące i przystępne – również offline.

Parki pełne historii i osobowości

Za aplikacją stoi Europejski Związek Parków Łużyckich – organizacja zrzeszająca dziewięć najważniejszych ogrodów historycznych Saksonii, Brandenburgii i województwa lubuskiego. Znajdziemy wśród nich m.in. Park Książęcy w Zatoniu (Zielona Góra), Park Mużakowski w Łęknicy (UNESCO!), Ogrody Pücklera w Branitz, Różany Ogród we Forst,  czy barokowe perełki w Neschwitz i Altdöbern. To miejsca związane z takimi postaciami jak ekscentryczny książę Hermann von Pückler-Muskau, legendarna księżna żagańska czy wpływowy hrabia Brühl.

Współpraca ponad granicami

Europejski Związek Parków Łużyckich działa od 2010 roku, realizując wiele wspólnych inicjatyw po obu stronach granicy. Od renowacji zabytków i pielęgnacji zieleni  począwszy, po wydarzenia plenerowe i edukacyjne seminaria. Najnowszym owocem tej współpracy jest właśnie aplikacja „Zielone Raje”. Aplikacja została stworzona przy udziale niemieckiej agencji „die InformationsGesellschaft mbH” z Bremy. Dofinansowana z programu INTERREG VA 2014-2020 oraz środków Miasta Cottbus/Chóśebuz.

Pobierz i ruszaj w drogę!

Reasumując, aplikacja „Zielone Raje” dostępna jest bezpłatnie w polskiej i niemieckiej wersji językowej, do pobrania w Google Play i Apple App Store. Przede wszystkim można z niej korzystać również w trybie offline. To czyni ją idealnym towarzyszem podróży w teren, nawet tam, gdzie zasięg sieci zawodzi.

Jeśli więc marzysz o spokojnym spacerze wśród magnolii, poznawaniu ogrodowej sztuki z różnych epok i historii zapisanej w starych murach – wystarczy kilka kliknięć.


Czytaj także: Sulechów. Ta konstrukcja przyciąga uwagę turystów. „Jest największy w Polsce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *