Dzień Ratownictwa Medycznego. „To szlachetna misja wiążąca się z odwagą, wytrwałością oraz ogromną wiedzą”

13 października przypada Dzień Ratownictwa Medycznego. Święto mające na celu uhonorowanie pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Lekarze i Pielęgniarki Systemu, Ratownicy Medyczni oraz Dyspozytorzy Medyczni na co dzień walczą o ludzkie życie i zdrowie. Zawsze gotowi, skupieni i odpowiedzialni spieszą na ratunek drugiemu człowiekowi. Pełnienie służby w ratownictwie medycznym to szlachetna misja wiążąca się z odwagą, wytrwałością oraz ogromną wiedzą, która musi zostać odpowiednio wykorzystana pod presją czasu i otoczenia. 

– W dniu Waszego święta chcę Wam gorąco podziękować za każde podejmowane działanie – zarówno te ratujące życie, jak i ciepłe słowo czy uścisk dłoni, podtrzymujące pacjenta na duchu. Dziękuję! Wybraliście zawód, który jest teraz wystawiony na najcięższą próbę. Życzę Wam siły, wytrwałości, nieustającej odwagi. Niech zdrowie Wam dopisuje, a wirus niech omija Was szerokim łukiem. Obyście za rok mogli świętować w innych okolicznościach i z większym wytchnieniem. – fragment życzeń Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbiety Anny Polak.

– Rok 2020 szczególnie mocno uwypukla znaczenie Państwa pracy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Ziemi Lubuskiej. Tegoroczna sytuacja epidemiologiczna postawiła przed Wami nowe wyzwania, którym doskonale stawiacie czoła, jednocześnie wciąż z determinacją realizując dotychczasowe zadania ratowania zdrowia i życia mieszkańców. Ratownicy medyczni, często ryzykując własnym zdrowiem, robią wszystko by na czas dotrzeć do potrzebujących, bez względu na panujące warunki czy porę dnia. Dziękuję, że zdajecie Państwo egzamin z cierpliwości i odpowiedzialności, znosząc trudy tego niezwykłego czasu. – fragment życzeń Wojewody Lubuskiego, Władysława Dajczaka.

Protest Ratowników Medycznych

Niestety od lat zawód ratownika medycznego był marginalizowany. Ratownicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zwalczyć o lepsze jutro. Powołano Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych i wystosowano odpowiednie postulaty do Ministerstwa Zdrowia oraz rządu.

Poniżej prezentujemy część postulatów KPRM, które mają dotyczyć wszystkich ratowników medycznych bez względu na formę oraz rodzaj zatrudnienia.

  • Nowelizacja Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym,
  • Ustawa o Samorządzie i Zawodzie Ratownika Medycznego,
  • Ustawa o ustaleniu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia,
  • OPT-OUT jako formy dodatkowego zatrudnienia na zasadach Ustawy o działalności leczniczej,

Więcej o samym proteście oraz postulatach Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych dowiecie się tutaj