Dzień Ratownictwa Medycznego. "To szlachetna misja wiążąca się z odwagą, wytrwałością oraz ogromną wiedzą"

13 październik 2020
Dzień Ratownictwa Medycznego. "To szlachetna misja wiążąca się z odwagą, wytrwałością oraz ogromną wiedzą" Redakcja/Archwium

13 października przypada Dzień Ratownictwa Medycznego. Święto mające na celu uhonorowanie pracowników Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Lekarze i Pielęgniarki Systemu, Ratownicy Medyczni oraz Dyspozytorzy Medyczni na co dzień walczą o ludzkie życie i zdrowie. Zawsze gotowi, skupieni i odpowiedzialni spieszą na ratunek drugiemu człowiekowi. Pełnienie służby w ratownictwie medycznym to szlachetna misja wiążąca się z odwagą, wytrwałością oraz ogromną wiedzą, która musi zostać odpowiednio wykorzystana pod presją czasu i otoczenia. 

W dniu Waszego święta chcę Wam gorąco podziękować za każde podejmowane działanie – zarówno te ratujące życie, jak i ciepłe słowo czy uścisk dłoni, podtrzymujące pacjenta na duchu. Dziękuję! Wybraliście zawód, który jest teraz wystawiony na najcięższą próbę. Życzę Wam siły, wytrwałości, nieustającej odwagi. Niech zdrowie Wam dopisuje, a wirus niech omija Was szerokim łukiem. Obyście za rok mogli świętować w innych okolicznościach i z większym wytchnieniem. - fragment życzeń Marszałek Województwa Lubuskiego, Elżbiety Anny Polak.

Rok 2020 szczególnie mocno uwypukla znaczenie Państwa pracy na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Ziemi Lubuskiej. Tegoroczna sytuacja epidemiologiczna postawiła przed Wami nowe wyzwania, którym doskonale stawiacie czoła, jednocześnie wciąż z determinacją realizując dotychczasowe zadania ratowania zdrowia i życia mieszkańców. Ratownicy medyczni, często ryzykując własnym zdrowiem, robią wszystko by na czas dotrzeć do potrzebujących, bez względu na panujące warunki czy porę dnia. Dziękuję, że zdajecie Państwo egzamin z cierpliwości i odpowiedzialności, znosząc trudy tego niezwykłego czasu. - fragment życzeń Wojewody Lubuskiego, Władysława Dajczaka.

Protest Ratowników Medycznych

Niestety od lat zawód ratownika medycznego był marginalizowany. Ratownicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i zwalczyć o lepsze jutro. Powołano Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych i wystosowano odpowiednie postulaty do Ministerstwa Zdrowia oraz rządu.

Poniżej prezentujemy część postulatów KPRM, które mają dotyczyć wszystkich ratowników medycznych bez względu na formę oraz rodzaj zatrudnienia.

  • Nowelizacja Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym,
  • Ustawa o Samorządzie i Zawodzie Ratownika Medycznego,
  • Ustawa o ustaleniu minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia,
  • OPT-OUT jako formy dodatkowego zatrudnienia na zasadach Ustawy o działalności leczniczej,

Więcej o samym proteście oraz postulatach Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych dowiecie się tutaj

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

 

Top

stat4u