Lubuskie: Odra została zatruta. Tysiące martwych ryb na brzegach i w nurcie!

09 sierpień 2022
Autor: 
Lubuskie: Odra została zatruta. Tysiące martwych ryb na brzegach i w nurcie! Redakcja

W ciągu kilku godzin prawdziwy raj dla wędkarzy oraz turystów zamienił się w piekło. Tysiące martwych i śniętych ryb wypłynęło na brzeg, kolejne płyną w nurcie Odry!

Odra została zatruta najprawdopodobniej jeszcze w województwie opolskim, to tam jeszcze pod koniec lipca okoliczni wędkarze zgłaszali masowe przypadki śnięcia ryb. Zatruta woda z każdym dniem przemieszczała się w dół rzeki docierając do województwa dolnośląskiego. Wówczas masowe zgłoszenia dotyczące martwych ryb trafiały do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, a także do Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego we Wrocławiu.

Pracownicy WIOŚ pobrali próbki wody na różnych odcinkach Odry w województwie dolnośląskim. Po wstępnej analizie próbek wykluczono możliwość wystąpienia przyduchy, czyli znacznego zmniejszenia ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie. Wyniki wskazywały natomiast poziom tlenu jako znacznie podwyższony co wzbudziło podejrzenia. Ostatecznie po dokładnej analizie udało się ustalić, że w wodzie pobranej z Odry znajdują się znaczne ilości mezytylenu. 

Mezytylen - co to jest?

Mezytylen jest silnie trującym organicznym związkiem chemicznym z grupy węglowodorów aromatycznych. Otrzymuje się go m.in. ze smoły węglowej. Swoje zastosowanie znajduje jako rozpuszczalnik. Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej w sprawie klasyfikacji niebezpiecznych substancji chemicznych, mezytylen został sklasyfikowany jako niebezpieczny dla środowiska. 

Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy sklasyfikował wykrytą w Odrze substancję jako szkodliwą, drażniącą i niebezpieczną dla środowiska. Działa szkodliwie przez drogi oddechowe oraz drażniąco na oczy, drogi oddechowe i skórę. Działa toksycznie na organizmy wodne; może powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym.

Martwe i śnięte ryby w Odrze

Skażona woda dotarła do województwa lubuskiego najprawdopodobniej w poniedziałek, 8 sierpnia. Wówczas wędkarze znajdujący się na południowym odcinku rzeki skarżyli się na nieprzyjemny zapach fekaliów oraz chloru, a także na znacznie zanieczyszczoną wodę. Po kilku godzinach na powierzchni wody zaczęły pojawiać się śnięte ryby. Niestety po kilku godzinach agonii ryby zdychały.

Informacje o zdarzeniu zostały przekazane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze, a także do Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Zielonej Górze. WIOŚ jeszcze przed masowym śnięciem ryb zebrał próbki wody na różnych odcinkach rzeki w województwie lubuskim. Próbki trafiły do dalszej analizy, trwa oczekiwanie na wyniki.

Martwe ryby znajdziemy praktycznie na każdej "główce" wzdłuż Odry. Są to m.in. brzany, klenie, leszcze, jazie, sandacze oraz sumy. Niektóre z padniętych ryb to prawdziwe okazy, których nie powstydziłby się żaden wędkarz. Niestety prócz dorodnych okazów nie przetrwało także sporo narybku. 

Akcja służb na rzece

Po pierwszych zgłoszeniach od wędkarzy rozpoczęły się prace mające na celu wyłowienie zdechłych ryb z wody. Niestety jest to działanie żmudne i długotrwałe. Padnięte ryby znajdują się na odcinku wielu kilometrów, zebranie ich wszystkich jest praktycznie niewykonalne. Dodatkowym problemem jest ptactwo, które żeruje na padlinie i również może ulec zatruciu. Zebrane ryby zostaną zutylizowane.

PZW apeluje do wędkarzy

W związku z zatruciem rzeki Odry nieznaną substancją i masowym śnięciu ryb, zaleca się unikanie wędkowania na Odrze i absolutnie niekonsumowania złowionych ryb. - czytamy w komunikacie na stronie Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Zielonej Górze. 

Dodatkowo zalecono kołom PZW odwołanie zawodów wędkarskich zaplanowanych na rzece Odra w najbliższym weekendzie do czasu wyników badania wody.

Poniżej przedstawiamy Państwu tylko ułamek tragedii dla środowiska, jaka wystąpiła w Odrze.

Czytaj także - Blisko 4 miliony na ścieżki rowerowe w Lubuskiem. Sprawdź, kto dostał pieniądze (LISTA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u