Zatruta Odra. Czy woda w zielonogórskich wodociągach jest zdatna do spożycia?

11 sierpień 2022
Autor: 
Zatruta Odra. Czy woda w zielonogórskich wodociągach jest zdatna do spożycia? Redakcja

W Odrze doszło do katastrofy ekologicznej. Umierają ryby, ptaki a nawet bobry! Pojawia się pytanie, czy woda w Zielonej Górze nadaje się do spożycia?

Woda w Odrze została skażona nieznaną obecnie substancją. Wcześniejsze wyniki przeprowadzone przez WIOŚ we Wrocławiu wskazały obecność mezytylenu, czyli silnie trującej substancji. W nurcie rzeki płyną tysiące martwych i śniętych ryb, które wypływają także na brzegi. Sytuacja jest niezwykle dramatyczna.

Czy woda w Zielonej Górze jest bezpieczna?

Jedno z ujeć wody pitnej dla Zielonej Góry jest zlokalizowane na rzece Obrzyca, która stanowi prawostronny dopływ Odry. Ujęcie wody "Sadowa" znajduje się na przyujściowym odcinku tej rzeki, w pobliżu miejscowości Głuchów pod Sulechowem. Po skażeniu Odry pojawiło się wiele pytań i wątpliwosci dotyczących jakości wody pitnej czerpanej z tego ujęcia. 

- Jakość wody w mieście nie jest zagrożona. - podaje Janusz Kubicki, Prezydent Zielonej Góry. Obecnie jak zapewnia Janusz Kubicki nie ma mozliwości skażenia ujęcia wody powierzchniowej, ponieważ róznica poziomu wody między Odrą a Obrzycą wynosi ponad metr. Różnica poziomów utrzymywania jest przez śluzę na Obrzycy. Pomiary wykonano w środę, 11 sierpnia. 

Czytaj także - Katastrofa ekologiczna na Odrze. Z rzeki wyławia się tysiące śniętych ryb (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na #dodajto lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MB

 
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są twoje zainteresowania.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest vGs Produkcje Filmowe i Telewizyjne

 

Top

stat4u