Ogólnopolska akcja Znicz ruszyła w piątek, 28 października. Od tego dnia na drogach oraz w rejonie cmentarzy możemy zauważyć więcej patroli policji. W województwie lubuskim codziennie na trasy wyjeżdża blisko 250 funkcjonariuszy drogówki.
- Policjanci sprawdzają prędkość, z jaką poruszają się kierowcy, stan techniczny i wyposażenie pojazdów oraz stan trzeźwości zmotoryzowanych. Kulturalni kierowcy nie mają się czego obawiać, ale piraci drogowi będą skutecznie z dróg eliminowani - podkreśla podinsp. Marcin Maludy, rzecznik Lubuskiej Policji.
26 pijanych kierowców zatrzymanych w Lubuskiem
Do tej pory w trakcie prowadzonej akcji Znicz w naszym regionie doszło do dwóch wypadków drogowych, w których poszkodowane zostały dwie osoby. Na szczęście nikt nie zginął. Tak dobrze nie jest niestety w statystyce pijanych kierowców, bo tych zatrzymano od piątku aż 26.
- Pamiętajmy, że mino wielu działań oraz policyjnych akcji, bezpieczeństwo na drodze w znacznej mierze zależy od nas samych. Bądźmy odpowiedzialni, wsiadając za kierownicę, a także korzystając z drogi jako pieszy, aby nie stać się sprawcą lub ofiarą drogowej tragedii - apeluje podinsp. Maludy.
Jazda pod wpływem alkoholu - co grozi?
Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Ponadto kierowca musi zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych grzywny.
Jazda w stanie po spożyciu alkoholu to z kolei wykroczenie. Wówczas kierowcy muszą liczyć się z grzywną od 50 do 5000 złotych i dopisaniem do swoich kont 15 punktów karnych. Ponadto grozi im zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.
Przeczytaj też: Wszystkich Świętych 2022. Trwa policyjna akcja Znicz. Drogówka masowo używa dronów (ZDJĘCIA)