Długi weekend to i akcja policji na drogach. Będzie więcej kontroli prędkości i trzeźwości

10 listopad 2022
Autor: 
Długi weekend to i akcja policji na drogach. Będzie więcej kontroli Redakcja

Długi weekend to wzmożony ruch pojazdów a wraz z nim akcja policji na drogach. Mundurowi będą patrolować trasy i masowo sprawdzać trzeźwość oraz prędkość.

Przed nami kolejny, długi weekend. W tym czasie wiele osób postanawia skorzystać z dłuższego odpoczynku i na przykład wyjechać w góry lub odwiedzić znajomych. Oznacza to, że na drogach będzie coraz tłoczniej, a to wpłynie zapewne na większą ilość kolizji i wypadków. Emocje kierowców studzą już policjanci z Wydziałów Ruchu Drogowego, którzy wyjechali na trasy.

Akcja policji na drogach - więcej kontroli prędkości

Policyjne patrole szczególną uwagę zwrócą na kierowców, którzy będą przekraczali dozwoloną prędkość. Ta będzie sprawdzana przy użyciu laserowych mierników prędkości oraz nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zadłużenie miasta na koniec 2024 r. skoczy do prawie 664 mln zł. Prezydent Dariusz Lesicki: To będzie najwyższy w historii budżet. Czekają nas ogromne inwestycje ...

Przypominamy, że w Nowy Rok wszedł w życie nowy taryfikator mandatów 2022, natomiast we wrześniu doczekał on się nowelizacji. To powoduje, że kierowcy muszą teraz jeszcze uważniej kontrolować prędkość, ponieważ w przepisach pojawił się zapis o tzw. recydywie, a co za tym idzie dwukrotnie wyższych stawkach mandatów za wykroczenia. I tak, jeśli kierowca w ciągu dwóch lat od ostatniego mandatu popełni to samo wykroczenie, wówczas jego kara będzie podwójna.

Jak to wygląda na przykładzie przekroczenia prędkości? Wszystko prezentujemy poniżej:

  • 31-40 km/h - pierwszy raz: 800 zł | recydywa: 1600 zł
  • 41-50 km/h - pierwszy raz: 1000 zł | recydywa: 2000 zł
  • 51-60 km/h - pierwszy raz: 1500 zł | recydywa: 3000 zł
  • 61-70 km/h - pierwszy raz: 2000 zł | recydywa: 4000 zł
  • 71 km/h i więcej – pierwszy raz: 2500 zł | recydywa: 5000 zł

Długi weekend to także kontrole trzeźwości

Działania policji to także masowe kontrole stanu kierujących. W ruch pójdą alkomaty, ale również testery narkotykowe. I tak należy spodziewać się, chociażby akcji "Trzeźwy poranek".

Kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Ponadto kierowca musi zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych grzywny.

Jazda w stanie po spożyciu alkoholu to z kolei wykroczenie. Wówczas kierowcy muszą liczyć się z grzywną od 50 do 5000 złotych i dopisaniem do swoich kont 15 punktów karnych. Ponadto grozi im zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Święto Niepodległości i utrudnienia na drogach

- Pamiętajmy, że obchody Święta Niepodległości będą się wiązać z utrudnieniami w ruchu z uwagi na liczne przemarsze i wydarzenia w wielu miejscowościach. Przemieszczając się zarówno pojazdami, jak i pieszo zwracajmy uwagę na sygnały nadawane przez mundurowych, którzy często będą kierować ruchem - podkreśla sierż. sztab. Karol Florczak z Lubuskiej Policji.

Policja przypomina też, że z uwagi na szybko zapadający zmierzch warto wyposażyć się w element odblaskowy. - Pieszy korzystający z odblasku jest widoczny z większej odległości co pomaga kierowcy w jego zauważeniu - dodaje Florczak.

Przeczytaj też: Wsiadł do cudzej ładowarki i zaparkował pod komendą policji. Chciał zaimponować znajomej


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u