Akcja CBŚP w Lubuskiem. Rozbito gang tytoniowy. Zatrzymano kolejne osoby (ZDJĘCIA)

13 czerwiec 2023
Akcja CBŚP w Lubuskiem. Rozbito gang tytoniowy Fot. CBŚP

Służby rozbiły gang tytoniowy działający w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku. Do sprawy zatrzymano kolejnych podejrzanych. Ujawniono też narkotyki oraz pieniądze.

Sprawa ma swój początek w listopadzie 2022 roku, co opisywaliśmy tutaj. Wówczas w Nowej Soli zlikwidowano na przykład linię pakującą papierosy różnych marek i zatrzymano łącznie siedem osób, w tym obywateli Mołdawii. Działania przeprowadzono także w Lubinie w województwie dolnośląskim. W sumie w obu miastach funkcjonariusze zabezpieczyli 6,5 miliona nielegalnych papierosów.

Mimo pierwszych zatrzymań nad sprawą cały czas pracowali policjanci z CBŚP Gorzów Wielkopolski oraz Krajowa Administracja Skarbowa. Pomagali im także niemieccy celnicy z Zollfahndungsamt Berlin-Brandenburg. Tym sposobem ustalono, że papierosy bez akcyzy przemycano z Polski do Niemiec, Danii i Czech, gdzie wprowadzano je do obrotu.

Kolejne zatrzymania. Ujawniono też narkotyki

Pod koniec maja 2023 w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku przeprowadzono kolejne realizacje zatrzymań. W trakcie czynności w ręce mundurowych wpadło pięciu podejrzanych. Zdaniem śledczych byli oni odpowiedzialni za pakowanie, przygotowanie oraz przemyt papierosów.

- W trakcie przeszukań zabezpieczono między innymi marihuanę, kokainę, biżuterię, zegarki oraz pojazdy warte około 350 tysięcy złotych. Ujawniono też urządzenia do zagłuszania oraz wykrywania sygnału GSM i GPS. Funkcjonariusze przejęli blisko 170 tysięcy złotych w różnej walucie, w tym równowartość prawie 150 tysięcy złotych ukryte w wynajętym domku letniskowym - informuje podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzecznik CBŚP.

Łącznie jest już 15 podejrzanych

Sprawa cały czas jest w toku. Ogółem mundurowi zabezpieczyli już około 20 milionów sztuk papierosów różnych marek. W śledztwie występuje też 15 podejrzanych.

- Gdyby nielegalne wyroby tytoniowe trafiły do sprzedaży, szacowane straty budżetu państwa wyniosłyby ponad 23,5 miliona złotych. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przedstawił zatrzymanym zarzuty. Decyzją sądu wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - dodaje podinsp. Jurkiewicz.

Przeczytaj też: Babimost: Przyszli pod dom policjanta i zaatakowali go. Zatrzymano trzech agresorów


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u