Pożar chemicznych odpadów w Zielonej Górze. Co było w środku hali?

23 lipiec 2023
Autor: 
Pożar chemicznych odpadów w Zielonej Górze. Co było w środku hali? Redakcja

Trwa dogaszanie pożaru hali z odpadami chemicznymi w Zielonej Górze. Co znajdowało się w środku? Publikujemy wyniki ekspertyz.

W sobotę, 22 lipca około godziny 15:30 w zielonogórskim Przylepie doszło do jednego z największych i najpoważniejszych pożarów w historii Zielonej Góry. W hali wypełnionej po sufit niebezpiecznymi odpadami chemicznymi doszło do pożaru, który błyskawicznie rozprzestrzenił się na cały obiekt. W działania gaśnicze zaangażowano ponad 60 zastępów straży pożarnej, policjantów, żołnierzy oraz inne służby.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Zielona Góra najczystszym miastem w Polsce

Europejska Agencja Środowiska opublikowała wyniki badań, z których wynika, że tylko w Zielonej Górze - jako jedynym mieście w Polsce - jakość powietrza jest "akceptowalna" wg standardów WHO. Pod uwagę brany był poziom pyłów PM 2,5 w latach 2022-2023.

Pożar hali w Przylepie - co było w środku?

Portal NewsLubuski.pl dotarł do wykazu części substancji niebezpiecznych, które były składowane w hali. Z ekspertyzy wykonanej przez ekspertów na zlecenie Prokuratury wynika, że udało się zweryfikować ponad 30 różnych niebezpiecznych substancji.

Składowane materiały po kontakcie mogły powodować śmierć, wady genetyczne, wpływać na działanie narządów oraz działać drażniąco na skórę i oczy. Poniżej publikujemy listę substancji.

  1. N-winylu karbozol
  2. P-ksylen
  3. Toluen C7H8 metylobenzen
  4. Alkohol benzylowy
  5. Styren
  6. Aceton
  7. Glikol etylowy
  8. Octan butylu
  9. Akrylamid
  10. Etylobenzen
  11. Dodekan
  12. Żywica epoksydowa
  13. Chlorek poliglinu
  14. Cynk - pył
  15. Ołów
  16. Miedź - pył
  17. Chrom
  18. Nikiel - pył
  19. Kadm
  20. Sól sodowa krzemianu tytanu
  21. Węglan wapnia (karbid)
  22. Detergent Empigen
  23. Kwas p-hydroksyfenoksyoctowy
  24. 2.2-bis(4hydroksyfenylo)butan
  25. Azotan wapnia
  26. Acetonitryl (nitryl kwasu octowego)
  27. Glikol propylenowy
  28. Farba drukarska
  29. Farby
  30. Materiały zapalne
  31. Materiały trujące stałe organiczne
  32. Węglowodory ciekłe
  33. Benzen

Służby zapewniają, że w powietrzu nie ma substancji niebezpiecznych i mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie. Stale prowadzony jest monitoring powietrza. 

Czytaj także - Pożar w Zielonej Górze. Płonie hala z niebezpiecznymi odpadami chemicznymi (ZDJĘCIA)


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Na portalu NewsLubuski.pl każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje. Bądź na bieżąco! Obserwuj NewsLubuski w Wiadomościach Google. Odwiedź nas także na Facebooku i YouTubie.


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..



Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u