"Trzeźwy poranek" we Wschowie i okolicach. Wpadło trzech pijanych kierowców (ZDJĘCIA)

20 wrzesień 2023
"Trzeźwy poranek" we Wschowie i okolicach Fot. KPP Wschowa

Policjanci ze Wschowy przeprowadzili akcję "Trzeźwy poranek". Mundurowi zatrzymali trzech pijanych kierowców oraz trzech rowerzystów na "podwójnym gazie".

Policja w całej Polsce praktycznie każdego dnia zatrzymuje pijanych kierowców. Dzieje się tak mimo licznych kontroli i zaostrzania kar, dlatego potrzebne są cykliczne kontrole. I tak w poniedziałek, 19 września, mundurowi ze wschowskiego Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili akcję "Trzeźwy poranek".

Działania rozpoczęły się już od wczesnych godzin porannych. Policyjne patrole rozstawiały się zarówno na ulicach Wschowy, jak i całego powiatu wschowskiego, gdzie były na głównych drogach, ale także tych nieco mniej uczęszczanych.

Pijani kierowcy samochodów i rowerzyści

W sumie w trakcie akcji wykonano setki badań trzeźwości. I tak w ręce policjantów wpadło trzech kierowców, którzy byli w stanie nietrzeźwości. Dwóch z nich poruszało się samochodami ciężarowymi. Mundurowi zatrzymali też trzech rowerzystów na "podwójnym gazie".

- Rekordzista miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Jak bardzo ważne są takie policyjne działania, nie trzeba nikogo przekonywać. Alkohol jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych - podkreśla nadkom. Maja Piwowarska, rzecznik policji we Wschowie.

Działania "Trzeźwy poranek" pozwoliły, że jazda każdego z kierowców została zakończona, a ich prawa jazdy zatrzymane. Ich samochody były zabierane na policyjny parking albo przekazywane trzeźwym osobom.

Jazda pod wpływem alkoholu - co grozi?

Przypominamy, że kierowanie w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do nawet 15 lat. Ponadto kierowca musi zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Jazda w stanie po spożyciu alkoholu to z kolei wykroczenie. Wówczas kierowcy muszą liczyć się z grzywną od 50 do 5000 złotych i dopisaniem do swoich kont 15 punktów karnych. Ponadto grozi im zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku rowerzystów. Tutaj jazda pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, a nie przestępstwem. I tak policjant może ukarać cyklistę mandatem karnym w wysokości od 300 do 5000 złotych. Kiedy sprawą zajmie się sąd, wówczas ma do dyspozycji dodatkowo karę do 2 lat więzienia.

Przeczytaj też: Akcja policji w Skwierzynie. Odzyskano motocykle skradzione w Niemczech (ZDJĘCIA)


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u