Apel policji do pieszych. "Innym przemówi tylko sowity mandat karny"

03 styczeń 2024
Autor: 
Apel policji do pieszych. "Innym przemówi tylko sowity mandat karny" Fot. KPP Sulęcin

Odblaski na ubrania to ważna rzecz, która poprawia bezpieczeństwo. O ich zaletach, ale i obowiązku noszenia informuje policja.

Nie ma dnia, aby w wojewódzwie lubuskim nie dochodziło do potrącenia pieszych. Dla potwierdzenia wystarczy tragiczne w skutkach zdarzenie koło Krosna Odrzańskiego z 2 stycznia oraz zdarzenie z Nowogrodu Bobrzańskiego, które miało miejsce w Nowy Rok. Do wypadków i kolizji z ich udziałem dochodzi zarówno na przejściach dla pieszych, jak i niestety w miejscach niedozwolonych.

Odblaski na ubrania - policja zachęca

Piesi powinni nosić odblaski w trosce o własne bezpieczeństwo. W Sulęcinie mundurowi chcą nawet rozdawać je napotkanym pieszym oraz rowerzystom.

- Ten mały, niepozorny element ma niebagatelny wpływ na widoczność na drodze. Bez względu na jego formę i kształt jest on pokryty folią fluorescencyjną, która odbija światło samochodowych reflektorów. Wiadomo, im jest on większy tym bardziej widoczny - mówi mł. asp. Klaudia Biernacka, rzecznik policji w Sulęcinie.

Mundurowi podkreślają, że kierowca samochodu jest w w stanie dostrzec osobę pieszą posiadającą odblask z odległości nawet 500 metrów. Bez nich, odległość ta skraca się diametralnie, bo do około 30 metrów.

Mandat za brak odblasku? To możliwe

Przypomiamy, że zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych. Odblaski muszą także nosić piesi, którzy np. prowadzą poboczem rower. Co ważne, powinny być one umieszczone w taki sposób, aby były widoczne dla innych uczestników ruchu.

Mandat za brak odblasku wynosi obecnie 100 złotych. Warto jednak nosić je także w terenie zabudowanym, żeby być widocznym na drodze.

- Funkcjonariusze z ogromnym zaangażowaniem, podczas prowadzonych działań, będą starać się podnosić świadomość społeczną na temat uczestnictwa w ruchu drogowym. Jednym wystarczy zwrócenie uwagi, do innych, niestety, przemówi tylko i wyłącznie sowity mandat karny - zaznacza mł. asp. Biernacka.

Przeczytaj też: Wypadek w Nowogrodzie Bobrzańskim. Pieszy trafił do szpitala


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u