Niszczył banery wyborcze. "Demonstrował swoje niezadowolenie"

14 marzec 2024
Autor: 
Niszczył banery wyborcze. "Demonstrował swoje niezadowolenie" Fot. KMP Zielona Góra

Wybory samorządowe 2024. Mieszkaniec Sulechowa niszczył plakaty wyborcze w mieście. Został już zatrzymany przez policję. Wiemy, co mu grozi.

Wybory 2024 tuż tuż. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się 7 kwietnia, a druga 21 kwietnia. Wówczas wybierzemy radnych do rad gmin i miast, rad powiatów, sejmiku województwa oraz prezydentów i burmistrzów miast, oraz wójtów gmin.

Niszczył plakaty wyborcze. Zatrzymany przez policję

Od pewnego czasu w Sulechowie nieznany sprawca niszczył banery wyborcze. Używał do tego noża.

- Wyglądało to tak, jakby ktoś celowo chodził po mieście z nożem, a przechodząc obok plakatu wyborczego, niepostrzeżenie przecinał go na pół. Sprawą zajęli się policjanci służby patrolowej, którzy wykorzystali monitoring, a także dotarli do świadka jednego z takich incydentów - relacjonuje podinsp. Małgorzata Stanisławska, rzecznik policji w Zielonej Górze.

Mundurowi zatrzymali do sprawy 34-letniego mężczyznę. To mieszkaniec Sulechowa. W chwili ujęcia był pijany i miał ponad promil alkoholu w organizmie. Za swoje czyny odpowie wkrótce przed sądem.

Niszczenie plakatów wyborczych. Co grozi?

Przypominamy, że zgodnie z kodeksem wyborczym każdy pochodzący od komitetu wyborczego przekaz jest materiałem wyborczym i podlega ochronie prawnej. I tak każdy, kto uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie, podlega karze aresztu albo grzywnie.

- Sąd może nałożyć grzywnę wysokości do 5000 złotych a mandat nałożony przez policjanta za to wykroczenie może wynieść 500 złotych - informuje policja.

Wszystko zmienia się, gdy straty poniesione przez uszkodzenie baneru wyborczego przekraczają 800 złotych. Wówczas sprawca może odpowiedzieć za przestępstwo zniszczenia mienia i może zostać skazany na karę pozbawienia wolności w wymiarze od 3 miesięcy do 5 lat.

Przeczytaj też: WOŚP 2024 w Lubuskiem. Sprawdź, ile pieniędzy zebrały sztaby


NL LOGO Z LINIAJesteś w centrum wydarzeń? Zrobiłeś zdjęcie lub nagrałeś film? Wyślij to do nas na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u