Łukasz Mejza może stracić immunitet
Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze zebrała materiał dowodowy w związku z podejrzeniem, że poseł Łukasz Mejza złożył fałszywe oświadczenia majątkowe, niezgodne z prawdą lub zatajające prawdę. Sprawa dotyczy oświadczeń składanych w trybie ustawy z 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przez osobę sprawującą mandat posła IX i X kadencji. Podejrzenie dotyczy przestępstwa z art. 233 paragraf 6 k.k. w zw. z art. 233 paragraf 1 k.k.
Mógł popełnić jedenaście przestępstw
Zgromadzony materiał dowodowy, obejmujący m.in. oświadczenia majątkowe, oględziny nieruchomości oraz dokumentację uzyskaną z Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Urzędu Skarbowego, wskazuje na możliwość popełnienia przez Łukasza Mejzę jedenastu przestępstw. Siedem z nich dotyczy złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych w latach 2021-2024 (art. 233 § 6 k.k. w zw. z art. 233 § 1 k.k.), a trzy związane są z podaniem nieprawdziwych informacji w oświadczeniach z 2021 roku, złożonych w związku z pełnieniem funkcji sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, a następnie w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
Dodatkowo poseł Mejza nie zgłosił wymaganych ustawą informacji do rejestru korzyści prowadzonego przez Marszałka Sejmu w terminie określonym w art. 35a ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, co może stanowić naruszenie art. 231 k.k. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej wymaga zgody Sejmu RP. Wniosek o wyrażenie tej zgody składa się za pośrednictwem Prokuratora Generalnego.
PRzeczytaj też: Wypadek na S3 pod Sulechowem. Droga całkowicie zablokowana