Dane PSP przedstawione na odprawie są alarmujące. W sezonie grzewczym od września 2015 do końca marca 2016 ponad 2229 osób uległo podtruciu tlenkiem węgla i wymagało długiej hospitalizacji, a 50 zmarło.
Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Powstaje także często w czasie pożaru. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
Strażacy radzą co robić aby uniknąć zagrożenia. Ważne żeby pamiętać o wentylacji w naszych mieszkaniach, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, wietrzyć pomieszczenia, czyścić oraz dokonywać okresowych przeglądów instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych. Warto wyposażyć się w specjalne czujniki, które nie zastąpią człowieka i jego czujności, ale są bardzo ważne i alarmują o zagrożeniu.