Cztery zgłoszenia jednego dnia. Oszuści wzmożyli aktywność

16 sierpień 2017
Autor: 

Dzisiaj, 16 sierpnia dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze otrzymał aż 4 zgłoszenia od mieszkańców miasta, którzy odebrali telefony od oszustów działających metodą „na wnuczka”

- Policja prosi o ostrożność i nieprzekazywanie pieniędzy osobom obcym - mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska, Zespół Prasowy KMP w Zielonej Górze. - Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają od nikogo pieniędzy, ani nie informują o prowadzonych działaniach, a jeśli pieniędzy potrzebuje członek naszej rodziny, zadzwońmy do niego sami i sprawdźmy czy tak jest w rzeczywistości.

Z relacji dzwoniących wynikało, że oszuści podawali się za członków rodziny będących w potrzebie i prosili o szybką pożyczkę.

Niestety w ciągu ostatnich miesięcy znacznie nasiliły się ataki oszustów i pomimo wielu działań informacyjnych oraz prewencyjnych podejmowanych przez policjantów, cały czas znajdują się osoby, które ulegają manipulacji.

Pamiętajmy, że oszuści na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze, które typują na podstawie numerów w książce telefonicznej. Przestępcy wiedzą, że z telefonów stacjonarnych korzystają przeważnie ludzie starsi, bo młodsi cenią sobie niezależność jaką daje im telefon komórkowy. Oszuści wybierają osoby starsze także dlatego, że łatwiej jest nimi manipulować i grać na ich uczuciach. Dodatkowo też przestępcy bazują często na niewiedzy dotyczącej przepisów prawa czy czynności podejmowanych przez Policję. Dlatego prosimy osoby młode, by rozmawiały o tym z rodzicami i dziadkami, przestrzegały ich przed takimi sytuacjami.

Jeżeli odebrali Państwo podejrzany telefon z prośbą o pożyczkę czy wpłatę na konto, prosimy pamiętać o środkach ostrożności:

1. Nie działać w pośpiechu i nie podejmować od razu pieniędzy z banku - odłożyć termin wpłaty czy udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

2. Potwierdzić informację u innych członków rodziny. Poradzić się znajomych, rodziny czy policjanta – nr 997.

3. Jeśli ktoś podaje się za funkcjonariusza Policji należy się rozłączyć i dopiero po przerwaniu połączenia zadzwonić pod bezpłatny numer 997 i poinformować o zaistniałej sytuacji.

4. Nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, ani nie przelewać pieniędzy na wskazane konto bankowe, szczególnie gdy ktoś żąda natychmiastowej wpłaty dużych sum pieniędzy

5. O każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 997

KMB

 
To nie ilość lat w twoim życiu się liczy, ale ilość życia w przeżytych latach. [Abraham Lincoln]

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u