Policjanci pomagają przy usuwaniu skutków nawałnic (ZDJĘCIA i FILM)

06 październik 2017
Autor: 

Zielonogórscy policjanci przez całe wczorajsze popołudnie i noc interweniowali w związku z gwałtownymi burzami które przeszły nad miastem i powiatem. Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze podinsp. Piotr Fabijański zarządził Akcję Policyjną i w trybie alarmowym wezwał do jednostki kilkudziesięciu policjantów. Przy interwencjach i usuwaniu skutków nawałnic przez całą noc pracowała ponad setka funkcjonariuszy.

Wszystko zaczęło się wczoraj 5.10 w godzinach popołudniowych, kiedy to nad Zieloną Górę i okolice nadciągnął orkan „Ksawery”. W ciągu zaledwie kilku minut policjanci i strażacy odebrali setki telefonów prośbą o interwencję i pomoc. Zgłoszenia dotyczyły najczęściej połamanych gałęzi i drzew tarasujących drogi przejazdu, dachówek spadających na przejeżdżające samochody czy też osób, które źle się poczuły i potrzebowały pomocy.

Policjanci sprawdzali sytuację osób, które korzystają za sprzętu ratującego zdrowie i życie m.in. aparatów do dializ czy respiratorów. Wspólnie ze strażakami dotarli do mieszkańców powiatu korzystających z takiego sprzętu i jak się okazało w dwóch przypadkach niezbędne było zasilanie awaryjne, które zostało dostarczone przez strażaków ochotników.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji odebrał ok. 150 zgłoszeń od mieszkańców powiatu. W związku z tak dużą liczbą zgłoszeń Komendant Miejski Policji w Zielonej Górze podinsp. Piotr Fabijański zarządził Akcję Policyjną i w trybie alarmowym wezwał do jednostki kilkudziesięciu policjantów. Przez całe popołudnie i noc, aż do wczesnych godzin porannych o bezpieczeństwo mieszkańców Zielonej Góry i okolic, gdzie sytuacja była najtrudniejsza, dbało ponad 100 policjantów.

Zielonogórscy policjanci oprócz podejmowania interwencji i pomocy osobom poszkodowanym zajęli się także pomocą w usuwaniu skutków nawałnic i udrażnianiu nieprzejezdnych dróg. W jednym z miejsc wspólnie ze strażakami i mieszkańcami usuwali powalone drzewa tnąc je piłami motorowymi. Gdy wiatr i burze ustały, policjanci pomagali przy sprzątaniu dróg, a od wczesnych godzin porannych zajęli się regulacją ruchu m.in. na skrzyżowaniach ulic: Wrocławskiej i Lwowskiej, Lwowskiej i Podgórnej, Waryńskiego i Staszica, Sienkiewicza i Strzeleckiej czy Zjednoczenia z Działkową. Było to niezbędne dla zapewnienia płynności ruchu podczas porannych godzin szczytu, gdyż nawałnica poważnie uszkodziła sygnalizację świetlną na kilku skrzyżowaniach co bez pomocy policjantów doprowadziłoby do paraliżu komunikacyjnego w mieście.

Zielonogórskim policjantom w działaniach pomagały także koleżanki i koledzy z jednostek w Nowej Soli, Krośnie Odrzańskim i Świebodzinie oraz Sekcji Zabezpieczenia Autostrady przy KWP w Gorzowie Wlkp. Dzisiaj do działań jako wsparcie policjantów zielonogórskich dołączą także funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Żarach.

źródło: KMP w Zielonej Górze

TAGI
MS

Pielęgnuj swoje marzenia. Trzymaj się swoich ideałów. Maszeruj śmiało według muzyki, którą tylko Ty słyszysz. Wielkie biografie powstają z ruchu do przodu, a nie z oglądania się do tyłu.

  • Samorząd pokryje koszty szkód po orkanie

    Samorząd pokryje koszty szkód po orkanie

    W dniach 5-6 października przez województwo lubuskie przeszedł orkan Ksawery, który spowodował zniszczenia w jednostkach podległych samorządowi województwa.

  • Premier RP i szef MSWiA podziękowali służbom za działania w czasie orkanu Ksawery (ZDJĘCIA)

    Premier RP i szef MSWiA podziękowali służbom za działania w czasie orkanu Ksawery (ZDJĘCIA)

    W Zielonej Górze odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, dotyczącego skutków orkanu Ksawery, który nawiedził województwa zachodniej i południowej Polski. Obecna na nim Premier RP, Beata Szydło oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Błaszczak podziękowali strażakom, policjantom i innym służbom za ogromne zaangażowanie i profesjonalne działania na rzecz społeczeństwa w usuwaniu skutków wczorajszej nawałnicy. Lubuscy policjanci przez całą noc i poranek pracowali nad zapewnieniem bezpieczeństwa wszystkim mieszkańcom województwa lubuskiego dotkniętych skutkami niszczycielskiego wiatru.

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca materiałów niezamówionych. Zastrzegamy sobie prawo skracania i adiustacji tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, wydawca wyraźnie zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów opublikowanych na portalu internetowym "NewsLubuski.pl" jest zabronione.

Jeżeli widzisz błąd na stronie, napisz do redakcji: NewsLubuski

Właścicielem portalu NewsLubuski.pl jest firma vGs

Media Społecznościowe

Top

stat4u